eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Wyższy limit nadgodzin w regulaminie pracy

Wyższy limit nadgodzin w regulaminie pracy

2012-03-06 12:14

W układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, jest dopuszczalne ustalenie innej liczby godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym niż 150.

Przeczytaj także: Limit godzin nadliczbowych kierowcy

Pytanie: Jak wysoki limit nadgodzin może ustalić pracodawca w regulaminie pracy?

Odpowiedź: Limit kodeksowy to 150 nadgodzin rocznie.

Co do zasady, liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym.

Limit kodeksowy można zwiększyć

W układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, jest dopuszczalne ustalenie innej liczby godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym niż 150.

Dlaczego nie 416 nadgodzin?

Określając w regulaminie pracy maksymalną liczbę godzin nadliczbowych pracodawca musi mieć na względzie przepis art. 131 § 1 Kodeksu pracy, który przewiduje, że tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Regulacja ta nie upoważnia jednak pracodawcy do wprowadzenia 416-godzinnego limitu pracy nadliczbowej, wynikającej z pomnożenia dopuszczalnych 8 godzin pracy nadliczbowej w tygodniu przez 52 tygodnie występujące w roku kalendarzowym.

Według Ministerstwa Pracy większy limit to jedynie 384 lub 376 nadgodzin

Zdaniem Ministerstwa Pracy ustalając większą liczbę godzin nadliczbowych niż 150, pracodawca powinien uwzględnić to, że pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 20 lub 26 dni, podczas którego, co jest oczywiste, pracodawca nie może zlecać pracy nadliczbowej. Maksymalny limit może zatem zostać wskazany w wysokości 384 godzin (od 52 tygodni w roku odejmuje się 4 tygodnie urlopu, co daje 48 tygodni, które trzeba pomnożyć przez dopuszczalną maksymalną liczbę godzin nadliczbowych przeciętnie w tygodniu w okresie rozliczeniowym, czyli 8). Natomiast u pracowników korzystających z 26-dniowego urlopu wypoczynkowego maksymalny limit wynosi 376 godzin (od 52 tygodni odejmujemy 5 tygodni urlopu, co daje 47 tygodni, które mnoży się przez osiem godzin nadliczbowych).

Uwaga! Tak ustalony maksymalny limit nie zawsze będzie wykorzystany w praktyce, ponieważ ograniczenia pracy nadliczbowej - poza rocznym limitem - wynikają również z konieczności przestrzegania normy przeciętnie 48 godzin tygodniowo w każdym okresie rozliczeniowym.

Podstawa prawna:
  • art. 131 § 1, art. 151 § 3 i 4 Kodeksu pracy.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

  • Nadgodziny

    Witam. Pracuję w systemie równoważnym. Z okresem rozliczeniowym 4 miesięcznym. Od listopada przepracowałem do 9 stycznia 580 godzin. Od 11 ...

  • Godziny nadliczbowe

    Witam, chciałbym się dowiedzieć jak to naprawdę jest z godzinami nadliczbowymi. Pracuje w systemie 3 zmianowym po 8h 5x w tyg. Z tych informacji ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: