Pracownicy czasowi
2004-07-07 00:40
Przeczytaj także: Rodzaje umów pracy i współpracy
Dla wielu osób - szczególnie młodych ludzi, dopiero wchodzących na rynek pracy - takie zatrudnienie jest szansą nie tylko na chwilowe znalezienie pracy, ale często również na stałe zatrudnienie w firmie.Pracownika czasowego zatrudnia agencja pracy czasowej lub doradztwo personalne i oddeleguje go do firmy - Klienta, gdzie będzie miało miejsce rzeczywiste świadczenie pracy. Najczęstsze formy zawierania umowy o pracę to :
- umowa na czas określony
- umowa na czas wykonania określonej pracy
- umowa cywilno prawna - np. umowa zlecenia, umowa o dzieło
Umowy te mogą być przedłużane kilkakrotnie, jednak pracownik czasowy nie może pracować dla jednej firmy dłużej niż 12 miesięcy w ciągu 3 lat (z wyjątkiem zastępstw osób przebywających na urlopie wychowawczym; wtedy okres świadczenia pracy dla organizacji może wynosić 3 lata). Umowa może zostać rozwiązana przed terminem jej wygaśnięcia bez podania przyczyny a okres wypowiedzenia trwa jedynie trzy dni.
Wynagrodzenie pracownika czasowego nie może być niższe niż osoby pracującej na tym stanowisku na stałe w firmie. Dodatkowo opłacane jest ubezpieczenie emerytalne, chorobowe i wypadkowe.
Czas pracy tymczasowej zostaje wliczony do okresu zatrudnienia, jeśli ta praca stanowi jedyne źródło utrzymania osoby.
Firmy coraz częściej decydują się na podpisywanie umów z pracownikami czasowymi. Gazeta Wyborcza (19.01.04) podała, że każdego roku ponad 100 tysięcy Polaków zostaje zatrudnianych czasowo w firmach reprezentujących różne branże. Taka forma pracy stała się popularna, ponieważ umożliwia firmie niemal natychmiastowe zaspokojenie aktualnych potrzeb kadrowych, unikniecie obciążeń związanych z prowadzeniem dokumentacji kadrowej i odpowiedzialności pracodawcy wynikającej z przepisów prawa pracy, a ze strony pracownika - czasownika pozwala na zdobycie doświadczenia i powiększa jego szansę na pozostanie w firmie na stałe.
oprac. : Aldona Klimkiewicz / MostWanted!
Przeczytaj także
-
Prawo pracy na wakacje, czyli o urlopach wypoczynkowych i nie tylko
-
Współpraca z freelancerem. Rozliczanie umów o dzieło i zlecenia w pracy zdalnej
-
Jak rozliczyć PIT będąc freelancerem?
-
Współpraca z freelancerem z Polski i zagranicy - o jakie kwestie warto zadbać?
-
Wynagradzanie pracowników przez podmioty trzecie - kto jest płatnikiem składek ZUS?
-
Zatrudnianie pracowników do pracy zdalnej
-
Gdzie po kredyt hipoteczny z umową cywilnoprawną?
-
Rozliczenie podatku od umowy o dzieło
-
Umowa o dzieło/zlecenie rozliczana w PIT-36