eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Pracownicy czasowi

Pracownicy czasowi

2004-07-07 00:40

Potocznie nazywany "czasownik" to pracownik zatrudniany w firmie na określony czas. Taka forma zatrudniania najczęściej jest stosowana w okresie urlopów, na zastępstwo etatowego pracownika - np. na czas urlopu macierzyńskiego, w sytuacji niespodziewanego wzrostu produkcji, ilości zamówień lub w branżach, gdzie praca ma charakter sezonowy.

Przeczytaj także: Rodzaje umów pracy i współpracy

Dla wielu osób - szczególnie młodych ludzi, dopiero wchodzących na rynek pracy - takie zatrudnienie jest szansą nie tylko na chwilowe znalezienie pracy, ale często również na stałe zatrudnienie w firmie.

Pracownika czasowego zatrudnia agencja pracy czasowej lub doradztwo personalne i oddeleguje go do firmy - Klienta, gdzie będzie miało miejsce rzeczywiste świadczenie pracy. Najczęstsze formy zawierania umowy o pracę to :
- umowa na czas określony
- umowa na czas wykonania określonej pracy
- umowa cywilno prawna - np. umowa zlecenia, umowa o dzieło

Umowy te mogą być przedłużane kilkakrotnie, jednak pracownik czasowy nie może pracować dla jednej firmy dłużej niż 12 miesięcy w ciągu 3 lat (z wyjątkiem zastępstw osób przebywających na urlopie wychowawczym; wtedy okres świadczenia pracy dla organizacji może wynosić 3 lata). Umowa może zostać rozwiązana przed terminem jej wygaśnięcia bez podania przyczyny a okres wypowiedzenia trwa jedynie trzy dni.

Wynagrodzenie pracownika czasowego nie może być niższe niż osoby pracującej na tym stanowisku na stałe w firmie. Dodatkowo opłacane jest ubezpieczenie emerytalne, chorobowe i wypadkowe.

Czas pracy tymczasowej zostaje wliczony do okresu zatrudnienia, jeśli ta praca stanowi jedyne źródło utrzymania osoby.

Firmy coraz częściej decydują się na podpisywanie umów z pracownikami czasowymi. Gazeta Wyborcza (19.01.04) podała, że każdego roku ponad 100 tysięcy Polaków zostaje zatrudnianych czasowo w firmach reprezentujących różne branże. Taka forma pracy stała się popularna, ponieważ umożliwia firmie niemal natychmiastowe zaspokojenie aktualnych potrzeb kadrowych, unikniecie obciążeń związanych z prowadzeniem dokumentacji kadrowej i odpowiedzialności pracodawcy wynikającej z przepisów prawa pracy, a ze strony pracownika - czasownika pozwala na zdobycie doświadczenia i powiększa jego szansę na pozostanie w firmie na stałe.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: