eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › BHP w firmie: jak PIP egzekwuje przepisy?

BHP w firmie: jak PIP egzekwuje przepisy?

2009-11-29 00:28

Przeczytaj także: BHP w firmie: praca przy komputerze- podnóżek


  • nakazania, w przypadku stwierdzenia, że stan bezpieczeństwa i higieny pracy zagraża życiu lub zdrowiu pracowników lub osób fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, zaprzestania prowadzenia działalności bądź działalności określonego rodzaju,
  • nakazania ustalenia, w określonym terminie, okoliczności i przyczyn wypadku,
  • skierowania wystąpienia, w razie stwierdzenia innych naruszeń niż wymienione powyżej, o ich usunięcie, a także o wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do osób winnych.

W gestii PIP spoczywa również zgłoszenie sprzeciwu przeciwko uruchomieniu wybudowanego, względnie przebudowanego, zakładu pracy, jeśli na skutek nierespektowania wymagań bhp dopuszczenie go do eksploatacji mogłoby zaowocować bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia pracującego w nim personelu. Konsekwencją tego rodzaju sprzeciwu jest wstrzymanie uruchomienie zakładu lub jego części.

Ponadto trzeba pamiętać, że do środków prawnych, z których może skorzystać PIP w razie naruszenia przez pracodawcę przepisów, należy również nałożenie grzywny w trybie postępowania mandatowego.

Pracodawca może się zatem spodziewać, że w razie stwierdzenia nieprawidłowości inspektor pracy nie omieszka zastosować, któregoś z wyżej wskazanych środków dyscyplinujących. Może również oczekiwać, że informacja o uchybieniach trafi dalej. Nie należy bowiem zapominać, że podczas wykonywania działań kontrolnych inspekcja pracy współpracuje z innymi organami nadzoru, do których należą m.in.:
  • Państwowa Inspekcja Sanitarna,
  • organy nadzoru górniczego,
  • Urząd Dozoru Technicznego i specjalistyczne organy dozoru technicznego,
  • Państwowa Agencja Atomistyki,
  • Inspekcja Ochrony Środowiska,
  • organy nadzoru budowlanego,
  • Inspekcja Transportu Drogowego,
  • Państwowa Straż Pożarna.

Zasady współdziałania PIP z wyżej wymienionymi organami określa rozporządzenie Prezesa RM z 28 grudnia 2007 r. w sprawie trybu i form współdziałania niektórych organów z Państwową Inspekcją Pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia (Dz. U. Nr 250, poz. 1870).

Podkreślenia wymaga, iż współpraca ta przybiera bardzo konkretne formy. Zgodnie z § 2 ust. 1 wspomnianego rozporządzenia, organy nadzoru i kontroli oraz organy Państwowej Inspekcji Pracy w szczególności:
  • zawiadamiają się, stosownie do zakresu właściwości, o stwierdzonym w toku nadzoru i kontroli rażącym naruszeniu przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz innych przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, a także o podjętych w tym zakresie decyzjach i działaniach,
  • w czasie kontroli zapoznają się z wydanymi wcześniej decyzjami innych organów, dotyczącymi spraw należących do zakresu działania organu kontrolującego, i w razie stwierdzenia, że decyzje te nie zostały wykonane, w uzasadnionych wypadkach informują o tym oraz o podjętych decyzjach zainteresowane organy,
  • przeprowadzają w razie potrzeby wspólne kontrole, w wyniku których każdy organ zgodnie ze swoimi uprawnieniami wydaje decyzje.

poprzednia  

1 2

Ewidencja czasu pracy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: