eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Ponowne zatrudnienie pracownika

Ponowne zatrudnienie pracownika

2009-09-22 00:12

Przeczytaj także: Sprawa o przywrócenie do pracy a śmierć pracownika


Prawo do powrotu dla zwolnionych grupowo

Ponowne spotkanie z ekspracownikiem jest również możliwe w następstwie zwolnień grupowych. Stosownie bowiem do art. 9 ust. 1 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca, który po przeprowadzeniu zwolnień grupowych podejmuje decyzję o ponownym zatrudnieniu pracowników w tej samej grupie zawodowej, powinien przede wszystkim zatrudnić osoby zwolnione w ramach wcześniejszej redukcji.

Należy przy tym pamiętać, że kluczowe znaczenie mają tutaj nie potrzeby szefa, ale wola uprzednio zwolnionego pracownika. Do powtórnego zatrudnienia może bowiem dojść, o ile ekspracownik- w ciągu roku od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy- zgłosi chęć podjęcia zatrudnienia w razie ponownej rekrutacji. Pracodawca ma z kolei 15 miesięcy (liczone również od dnia ustania poprzedniego zatrudnienia) na przyjęcie z powrotem byłego podwładnego.

W opinii SN (por. wyrok z 13 lutego 1997 r., I PKN 80/96), zgłoszenie chęci podjęcia ponownego zatrudnienia może nastąpić przez każde zachowanie pracownika, które ujawnia jego zamiar w sposób dostateczny. Pracownik może więc poinformować ekspracodawcę o chęci powrotu do firmy poprzez złożenie mu stosownego oświadczenia w tej kwestii. Biorąc pod uwagę postanowienia art. 66 K.c. odpowiednią formą wydaje się tu być nawet zgłoszenie zamiaru pocztą elektroniczną, pod warunkiem że pracodawca bez zwłoki potwierdzi jego otrzymanie.

Użyty w omawianym przepisie zwrot „powinien zatrudnić” wskazuje, że ponowne zatrudnienie ekspracownika nie należy do bezwzględnych obowiązków szefa, ale do jego powinności. Proces decyzyjny w zakresie doboru personelu pozostawia się bowiem uznaniu pracodawcy. Nie oznacza to jednak, że pracownik nie ma żadnych szans na wyegzekwowanie powrotu do pracy.

Otóż, zgodnie z opinią SN wyrażoną w uchwale z 22 lutego 1994 r. (I PZP 2/94), były pracownik może domagać się nawiązania stosunku pracy, jeśli firma w trybie zwolnień grupowych rozwiązała z nim stosunek pracy i następnie zdecydowała się na zatrudnienie kogoś innego w tej samej grupie zawodowej.

Co więcej, zakład pracy nie może odmówić nawiązania stosunku pracy z takim pracownikiem z uwagi na dokonanie oceny jego kwalifikacji i przydatności do pracy, ani też ze względu na fakt, iż na tym stanowisku znalazła już zatrudnienie inna osoba. Trzeba jednak podkreślić, że tego rodzaju powództwo przysługuje jedynie w wypadku, gdy pracodawca nie ma prawa selekcji kandydatów na nowo tworzone miejsca pracy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: