eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zmiana etatu a informacja o warunkach zatrudnienia

Zmiana etatu a informacja o warunkach zatrudnienia

2009-09-21 01:10

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: niepełnoetatowy pracownik od 1 października 2009 r. rozpocznie pracę na cały etat. W konsekwencji tego, zmianie ulegną również normy czasu pracy oraz wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Czy w takiej sytuacji konieczne stanie się przedstawienie podwładnemu nowej informacji o warunkach zatrudnienia?

Przeczytaj także: Informacja o warunkach zatrudnienia obowiązkowa

Informacja zawsze konieczna

Przekazanie pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia jest nieodzownym elementem nawiązania stosunku pracy. Przesądza o tym art. 29 § 3 K.p., w myśl którego pracodawca w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę musi przekazać podwładnemu informacje dotyczące:
  • obowiązującej go dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
  • częstotliwości wypłat wynagrodzenia,
  • wymiarze przysługującego mu urlopu wypoczynkowego,
  • obowiązującej długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  • układu zbiorowego pracy, który go obejmuje.

Pracodawcy, którzy zatrudniają nieliczną załogę (mniej niż 20 osób) i w związku z tym nie mają obowiązku ustalania regulaminu pracy, muszą dodatkowo pamiętać o poinformowaniu zatrudnionego o porze nocnej, terminie i czasie wypłaty pensji oraz o przyjętym w firmie sposobie potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania ewentualnych absencji.

O zmianie trzeba informować

W przypadku, o którym mowa we wstępie, zmiana wysokości etatu pociągnęła za sobą zmianę norm czasu pracy oraz wymiaru urlopu wypoczynkowego. W takiej sytuacji pracodawca - stosownie do § 32 omawianego przepisu - zobowiązany jest przekazać zatrudnionemu nową informację o warunkach zatrudnienia.

O zmianie warunków zatrudnienia pracownik powinien dowiedzieć się niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 1 miesiąca od wprowadzenia modyfikacji. Wyjątkiem jest tu sytuacja, w której rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu- wówczas nowa informacja o warunkach zatrudnienia musi trafić do rąk zatrudnionego nie później niż do dnia rozwiązania umowy.

Można wskazać tylko przepis

Ustawodawca zezwala, aby poinformowanie podwładnego o zmianie warunków zatrudnienia (z wyjątkiem objęcia układem zbiorowym pracy) następowało poprzez wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy. Warto podkreślić, że chodzi tu nie tylko o ogólnie obowiązujące przepisy, jak np. Kodeks pracy, ale również o regulacje układów zbiorowych pracy, regulaminów pracy, czy też regulaminów wynagradzania (por. art. 9 K.p.).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: