eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Ponowne zatrudnienie pracownika

Ponowne zatrudnienie pracownika

2009-09-22 00:12

Przeczytaj także: Sprawa o przywrócenie do pracy a śmierć pracownika


Powrót po tymczasowym aresztowaniu

Możliwość reaktywacji stosunku pracy wynika również z postanowień art. 66 § 2 K.p., w myśl którego pracodawca jest zobligowany ponownie zatrudnić podwładnego, którego umowa o pracę wygasła na skutek tymczasowego aresztowania. Istotne jest jednak, że obowiązek w tym zakresie powstaje dopiero wówczas, gdy łącznie są spełnione następujące przesłanki
  • postępowanie karne zostało umorzone lub w sprawie zapadł wyrok uniewinniający,
  • pracownik w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia sądu zgłosił swój powrót do pracy.

Niedotrzymanie terminu, o którym mowa powyżej sprawia, że pracodawca jest zwolniony z obowiązku ponownego zatrudnienia, chyba że uchybienie w tym zakresie powstało w sposób niezależny od byłego podwładnego.

Ponowne nawiązanie stosunku pracy z tymczasowo aresztowanym pracownikiem nie powinno nosić znamion dyskryminacji- pracodawca ma obowiązek przyjąć pracownika na dotychczasowe, równorzędne bądź też inne stanowisko, stosowne do posiadanych przez niego kwalifikacji. Warunki wynagradzania, o ile nie istnieją wyjątkowe okoliczności, które by na to nie pozwalały, powinny w zasadzie odpowiadać tym, które przysługiwały pracownikowi w okresie poprzedniego zatrudnienia (por. uchwała SN z 19 grudnia 1980 r., I PZP 42/80, Sł. Prac. 1979, Nr 4, poz. 34).

Przyjmuje się, że powrót pracownika do firmy w trybie art. 66 § 2 K.p. jest całkowicie nowym zatrudnieniem, a nie kontynuacją poprzedniego. Ewentualna przerwa między wygaśnięciem umowy o pracę a ponownym nawiązaniem stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy nie stanowi przerwy w zatrudnieniu, która przesądzałaby o utracie uprawnień uzależnionych od ciągłości zatrudnienia (por. uchwała SN z 26 lipca 1979 r., I PZP 25/79, OSN 1979, Nr 12, poz. 237).

Co istotne, przepisy dotyczące ponownego zatrudnienia nie znajdują zastosowania w sytuacji, gdy postępowanie karne zostało (art. 66 § 3 K.p.):
  • umorzone na skutek przedawnienia,
  • umorzone z powodu amnestii,
  • umorzone warunkowo.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: