eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Aspekty prawne przestępstw internetowych

Aspekty prawne przestępstw internetowych

2009-07-23 13:00

Przeczytaj także: Sektor MSP: wybór i rejestracja domeny


Mediacje oraz arbitraż mogą być przeprowadzone jedynie przez niezależnego eksperta, którego nazwisko widnieje na liście arbitrów uprawnionych do prowadzenia tego typu spraw (lista ta dostępna jest na stronie www.piit.pl). Postępowanie w Sądzie Arbitrażowym trwa znacznie krócej oraz jego koszty są również znacznie niższe, niż w przypadku postępowań prowadzonych w sądach powszechnych. Dodatkowym ułatwieniem jest również fakt, iż dowody niezbędne w postępowaniu można przesyłać drogą elektroniczną. Istotny jest także brak obowiązku reprezentowania stron przez adwokatów czy radców prawnych. Strony mogą być reprezentowane przez dowolnie wskazane osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych.

W przypadku kiedy podmiot, przeciwko któremu skierowano powództwo w sporze dotyczącym domeny .pl, posiada siedzibę poza Polską, postępowanie prowadzone będzie przez Centrum Mediacji i Arbitrażu przy Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). W takich sytuacjach bardzo przydatne dla przedsiębiorców są informacje, które można znaleźć na stronie sądu: wszystkie niezbędne do rozpoczęcia postępowania dokumenty oraz orzeczenia ze spraw, które zostały już zamknięte.

Właściwie dobrane rozszerzenie wzmacnia efektywność domeny


Wszystkie elementy budujące domenę mają znaczenie przy późniejszym funkcjonowaniu jej w Internecie. Odpowiednio dobrana do działalności firmy domena to klucz do firmowego serwisu WWW. Po wyborze nazwy głównej domeny, należy zastanowić się nad jej rozszerzeniem, czyli końcówką. Trzy najpopularniejsze rozszerzenia w Polsce dotyczą grup domen polskich (np. .pl, opole.pl, auto.pl), globalnych (.com czy .org) oraz europejskich (.eu).

Właściwie każda firma powinna zarejestrować rozszerzenie polskie .pl, ze względu na fakt, iż jest ono najpopularniejsze i najczęściej wpisywane w wyszukiwarki internetowe przez internautów. Spośród wielu dostępnych rozszerzeń warto zarejestrować właśnie te najbardziej popularne (.pl, .eu, .com) oraz te, które bezpośrednio kojarzą się z działalnością firmy. Dokonując wyboru tych rozszerzeń należy zadać dwa pytania: gdzie i dla kogo ma być dostępny serwis WWW funkcjonujący pod daną domeną. Jest to ważne, gdyż rozszerzenie może świadczyć o profilu lub zasięgu działalności firmy, która rejestruje domenę (np. domeny funkcjonalne jak sklep.pl, travel.pl czy domeny regionalne jak waw.pl).

Przykładowo domeny z końcówką .net (ang. Network czyli Sieć), powinny rejestrować firmy prowadzące działalność związaną z Internetem. Końcówka .eu jest odpowiednia dla firm, których działania obejmują Europę. Rejestrując domeny przykładowo dla działalności hotelarskiej, należy wybrać dla nich rozszerzenia zarówno funkcjonalne (np. twojafirma.travel.pl), jak i regionalne, w zależności od miasta w jakim znajduje się dany hotel (np. twojafirma.waw.pl czy twojafirma.wroclaw.pl). Pakiet kilku domen prowadzących do jednego serwisu WWW z pewnością ułatwi użytkownikom odnalezienie go w Internecie
- radzi Alicja Marciniak, Kierownik Działu. Marketingu i Public Relations w NetArt

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: