eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Egzekucja komornicza z praw do domeny internetowej

Egzekucja komornicza z praw do domeny internetowej

2013-03-28 11:36

Egzekucja komornicza z praw do domeny internetowej

Prawa do domeny internetowej coraz częściej są przedmiotem postępowań egzekucyjnych © alphaspirit - Fotolia.com

W poniższej publikacji postaramy się przedstawić problematykę egzekucji komorniczej z praw do domeny internetowej. W dzisiejszym świecie, zdominowanym przez sieć Internet, domeny internetowe mogą mieć bardzo dużą wartość i stanowić istotny składnik majątku. Z tego powodu, coraz częściej prawa do domeny internetowej są przedmiotem prowadzonego przez komornika postępowania egzekucyjnego, którego celem jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli.

Przeczytaj także: Egzekucja z praw majątkowych do domeny internetowej

Na wstępie warto wskazać, że domena jest niepowtarzalnym adresem internetowym. Poprzez wpisanie w przeglądarce internetowej nazwy domeny, użytkownicy Internetu mogą wchodzić na interesujące ich strony internetowe. Przykładowo, domeną internetową jest domena o nazwie szulikowski.pl, a po jej wpisaniu w przeglądarce jesteśmy odsyłani do strony internetowej naszej kancelarii.

Celem wyjaśnienia należy także zwrócić uwagę, że rejestracja domen krajowych (domen z końcówką .pl) w Polsce została powierzona Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (dalej „NASK”) i pośrednikom współpracującym z NASK. Rejestracja domeny internetowej przez NASK ma natomiast ten skutek, że podmiot zarejestrowany uzyskuje wyłączne prawo do korzystania z domeny. Oznacza to, że tylko podmiot zarejestrowany może posługiwać się daną domeną w Internecie. Oczywiście, może on także przenieść prawa z domeny internetowej na inną osobę lub wydzierżawić domenę i pobierać z tego tytułu korzyści.

Powyższe cechy świadczą o tym, że prawo do domeny internetowej jest prawem majątkowym, a do postępowania egzekucyjnego z prawa do domeny internetowej znajdą zastosowanie przepisy art. 909 i nast. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 43, poz. 296 z późn. zm., dalej „Kodeks postępowania cywilnego”).

Podstawą wszczęcia przez komornika postępowania egzekucyjnego z prawa do domeny internetowej, tak jak i egzekucji z innych składników majątku dłużnika (np. nieruchomości), jest tytuł wykonawczy, tj. tytuł egzekucyjny zaopatrzony przez sąd w klauzulę wykonalności przeciwko dłużnikowi. Natomiast tytułem egzekucyjnym może być np. wyrok sądowy lub zawarta przed sądem ugoda.

fot. alphaspirit - Fotolia.com

Prawa do domeny internetowej coraz częściej są przedmiotem postępowań egzekucyjnych

Podstawą wszczęcia przez komornika postępowania egzekucyjnego z prawa do domeny internetowej, tak jak i egzekucji z innych składników majątku dłużnika (np. nieruchomości), jest tytuł wykonawczy, tj. tytuł egzekucyjny zaopatrzony przez sąd w klauzulę wykonalności przeciwko dłużnikowi.


W dalszej kolejności, dysponując już odpowiednim tytułem wykonawczym, należy przygotować i złożyć do właściwego komornika wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego oraz załączyć do niego wskazany tytuł wykonawczy. Należy zaznaczyć, że to wierzyciel decyduje o sposobie przeprowadzenia egzekucji i jej zakresie. Dlatego też we wniosku o wszczęcie postępowania egzekucyjnego powinien on dokładnie określić nazwę domeny internetowej, z której chce zaspokoić swoje roszczenie, wnieść o jej zajęcie przez komornika, a także wskazać sposób zaspokojenia z praw do domeny internetowej (np. przez sprzedaż praw do tej domeny).

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, prawo do domeny internetowej zostaje zajęte z chwilą doręczenia zawiadomienia osobie, która z mocy zajętego prawa jest obciążona obowiązkiem wobec dłużnika. Jeżeli jednak zawiadomienie o zajęciu zostało doręczone dłużnikowi wcześniej, to skutki zajęcia powstaną z chwilą doręczenia mu tego zawiadomienia. Komornik powinien wysłać zawiadomienie o zajęciu prawa do domeny internetowej do rejestratora domeny, czyli najczęściej NASK oraz do podmiotu pośredniczącego w rejestracji danej domeny (np. home.pl). Po dokonaniu zajęcia, wartość prawa do domeny internetowej powinna także zostać oszacowana, czego najczęściej dokonuje powołany przez komornika biegły, posiadający specjalistyczną wiedzę z zakresu rynku domen internetowych.

Przydatne linki:
- Kodeks postępowania cywilnego


Zaspokojenie roszczeń wierzyciela może nastąpić na kilka sposobów, np. poprzez sprzedaż praw do domeny internetowej w drodze licytacji lub poprzez zaspokojenie się z dochodów, jakie przynosi zajęta domena internetowa. Sposób zaspokojenia roszczeń powinien nastąpić według wyboru wierzyciela, określonego we wniosku o wszczęcie egzekucji.

Podsumowując, prawa do domeny internetowej coraz częściej są przedmiotem postępowań egzekucyjnych, mających na celu zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Z pewnością ma na to wpływ rosnące znaczenie rynku domen internetowych we współczesnym świecie, a także duża wartość niektórych domen internetowych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: