eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Wsparcie dla transportu multimodalnego

Wsparcie dla transportu multimodalnego

2009-04-16 13:52

W dniu 15 kwietnia 2009 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie udzielania pomocy na inwestycje w zakresie transportu multimodalnego w ramach regionalnych programów operacyjnych (zwane dalej: "Rozporządzeniem") (Dz.U.2009.52.430).

Przeczytaj także: Zmiany w RO e-transport: powszechna kontrola towarów wjeżdżających do Rumunii

Transport multimodalny to przewóz towarów przez więcej niż jeden środek, czyli np. samochodowy i kolejowy lub morski, kolejowy i samochodowy.

Rozporządzenie określa kryteria przyznawania pomocy na rozwój takiego transportu. Na wsparcie będą mogli liczyć przedsiębiorcy, którzy zarządzają infrastrukturą takiego transportu albo prowadzą działalność gospodarczą z nim związaną. Wsparcia nie dostaną natomiast firmy, na których ciąży obowiązek zwrotu pomocy, wynikający z decyzji Komisji Europejskiej uznającej pomoc za niezgodną z prawem oraz ze wspólnym rynkiem.

Rozporządzenie wskazuje, że pomoc ta ma na celu wspieranie rozwoju gospodarczego
i społecznego regionu poprzez rozwój systemów transportu multimodalnego jako systemów alternatywnych do transportu drogowego oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania transportu drogowego na środowisko naturalne.

Pomoc może być udzielana w szczególności na budowę, przebudowę lub modernizację centrów logistycznych, terminali transportu multimodalnego, infrastruktury technicznej lub operacyjnej, w tym parkingów, magazynów.

Wydatki kwalifikowalne to wydatki na nabycie gruntów, wskazanych środków trwałych oraz środków transportu, wartości niematerialnych i prawnych związanych z transferem technologii oraz prace związane z przygotowaniem projektu.

Maksymalna intensywność wsparcia liczona jako stosunek ekwiwalentu dotacji brutto do wydatków kwalifikowalnych i wyniesie ona:
  • 50 % - w przypadku infrastruktury transportu;
  • 30 % - w innych przypadkach.
Rozporządzenie określa również wymogi wniosku o dofinansowanie, którymi są m. in. wskazanie celu realizacji projektu, opisu projektu, opisu jego rezultatów, wartości projektu czy źródeł jego finansowania.

Po dokonaniu oceny pomoc przyznawana jest w formie bezzwrotnego dofinansowania na podstawie umowy o dofinansowanie.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: