eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Elektroniczne postępowanie upominawcze

Elektroniczne postępowanie upominawcze

2009-02-20 13:27

Elektroniczne postępowanie upominawcze będzie funkcjonować w polskim systemie prawnym od dnia 1 stycznia 2010 roku. W dniu 9 stycznia 2009 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego ("Ustawa"). Na mocy nowej regulacji zostanie wprowadzony do Ustawy z dniem 1 stycznia 2010 r. w Tytule VII Działu VIII rozdział 1, który będzie regulował elektroniczne postępowanie upominawcze.

Przeczytaj także: Składanie pism procesowych w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Elektroniczne postępowanie upominawcze umożliwi rezygnację z prowadzenia akt papierowych. W nowym trybie rozpoznawania spraw kluczową rolę ma natomiast odgrywać zastosowanie nowoczesnych technik informacyjnych. Będzie ono dotyczyć spraw, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego na rozprawie (roszczenia pieniężne np. o niezapłacone rachunki).

Ustawa przewiduje, że czynności w elektronicznym postępowaniu upominawczym będzie wykonywać referendarz sądowy. Czynności sądu, referendarza i przewodniczącego utrwalane będą wyłącznie w systemie teleinformatycznym. Wytworzone w ich wyniku dane
w postaci elektronicznej będą opatrywane bezpiecznym podpisem elektronicznym.

Datą wniesienia pisma procesowego drogą elektroniczną będzie data wprowadzenia pisma
do systemu teleinformatycznego. W pozwie powód będzie musiał wskazać dowody na poparcie swoich twierdzeń, jednak dowodów nie będzie się dołączać do pozwu. W przypadku braku podstaw do wydania nakazu zapłaty, sąd przekaże sprawę do sądu według właściwości ogólnej. Postanowienie o przekazaniu sprawy doręczana będzie tylko powodowi.

Wymiana korespondencji między powodem i sądem elektronicznym odbywać się będzie wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego elektroniczne postępowanie upominawcze (doręczenie elektroniczne). Natomiast pozwanemu można będzie w ten sposób doręczyć pisma jedynie w przypadku, gdy wniesie on pismo drogą elektroniczną. O skutkach wniesienia pisma drogą elektroniczną sąd powinien pouczyć pozwanego przy pierwszym doręczeniu. Jeżeli więc pozwany sam nie zainicjuje komunikacji elektronicznej, pisma będą wysyłane drogą tradycyjną. Doręczenie elektroniczne następuje z datą wskazaną w elektronicznym potwierdzeniu odbioru korespondencji. W przypadku braku takiego potwierdzenia doręczenie uznaje się za skuteczne z upływem 14 dni od daty umieszczenia korespondencji w systemie teleinformatycznym.

Założeniem elektronicznego postępowania upominawczego jest szybkie wydanie orzeczenia
w sprawie. W związku z powyższym w przedmiotowym postępowaniu przedstawiciel ustawowy nie ma obowiązku wykazania swojego umocowania, a pełnomocnik dołączenia
do akt sprawy pełnomocnictwa. Nie dołącza się również odpisów pisma i załączników. Specyfika elektronicznego postępowania upominawczego wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej wraz z wniesieniem pozwu. Wniesienie pozwu bez opłaty nie wywoła skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu.

Również sprzeciw od wydanego nakazu zapłaty będzie składany w prostszy sposób, gdyż nie będzie wymagał uzasadnienia i przywoływania dowodów. Pozwany powinien jednak przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór
co do istoty sprawy. W razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc
w całości, a sąd przekazuje sprawę do sądu według właściwości ogólnej. Sąd będzie rozpatrywał zażalenia na postanowienie wydane w elektronicznym postępowaniu upominawczym w składzie jednego sędziego.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: