eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej - konsekwencje

Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej - konsekwencje

2009-01-02 13:44

Przeczytaj także: Zwrot części wkładu wniesionego do spółki osobowej nie podlega PIT


Jednak określenie, czy wartość wkładu wniesionego przez wspólnika może stanowić koszt podatkowy uzależnione jest od tego, co było przedmiotem wkładu - jeżeli np. wspólnik na poczet wkładu wniósł swoją pracę na rzecz spółki, to jej wartość nie może obniżyć przychodu do opodatkowania. Opodatkować należy kwotę ewentualnej nadwyżki ponad wartość wniesionego wkładu. Przychód może być pomniejszony o inne wydatki towarzyszące zbyciu udziału, np. koszty notarialne. W przypadku sprzedaży udziału w spółce jawnej za cenę równą wartości wniesionych do spółki wkładów dochód nie wystąpi. Zatem nie będzie też konieczności zapłacenia podatku dochodowego. W przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki.

Jeżeli osoba fizyczna występuje ze spółki osobowej i nie zamierza kontynuować działalności gospodarczej, to traktowana jest jak osoba fizyczna likwidująca działalność gospodarczą. Powoduje to obowiązek ustalenia dochodu z remanentu likwidacyjnego i zapłaty 10% zryczałtowanego podatku. Natomiast jeżeli występujący ze spółki jawnej wspólnik zamierza prowadzić działalność gospodarczą w innej formie, to nie musi płacić 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.

W razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, niebędących środkami trwałymi takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił, w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w powyższym zawiadomieniu.

Warto przypomnieć, iż w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej należy sporządzić i wpisać do księgi przychodów i rozchodów spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów. Spis z natury podlega wpisaniu do księgi także wówczas, gdy osoby prowadzące działalność gospodarczą sporządzają go za okresy miesięczne oraz gdy na podstawie odrębnych przepisów jego sporządzenie zarządził naczelnik urzędu skarbowego. O zamiarze sporządzenia spisu z natury w innym terminie niż na 1 stycznia, 31 grudnia oraz na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej podatnicy są obowiązani zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie co najmniej 7 dni przed datą sporządzenia tego spisu.

Podstawa prawna:
  • art. 10 § 1-3, art. 31 § 1, art. 58 pkt 5, art. 61 § 1, art. 65 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.),
  • art. 18, art. 22, art. 24 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. z 2003 r. nr 152, poz. 1475 z późn. zm).

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: