eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Praca w gospodarstwie rolnym a staż pracy

Praca w gospodarstwie rolnym a staż pracy

2008-09-20 11:36

Przeczytaj także: Służba wojskowa a staż pracy


W tym miejscu czytelnikom należy się wyjaśnienie, co należy rozumieć pod pojęciem domownika. Zgodnie z art. 6 pkt 2 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 1998 r.nr 7, poz. 25 ze zm.) za domownika uważa się osobę bliską rolnikowi, która:
  • ukończyła 16 lat,
  • pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
  • stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy;

Z powyższego wynika więc, że nie zostanie wliczona do stażu praca, którą wykonywano dorywczo, czy też w ramach pomocy sezonowej.

PRZYKŁAD

Pan Marek po ukończeniu 16 roku życia pracował stale w gospodarstwie swoich rodziców. Równocześnie codziennie dojeżdżał do szkoły średniej, która mieściła się w sąsiedniej miejscowości. W tym wypadku lata jego pracy w gospodarstwie powinny zostać zaliczone do stażu pracy bowiem mieszkał wspólnie z rodzicami i pracował w ich gospodarstwie (z wyłączeniem godzin spędzanych w szkole). Takiej możliwości nie byłoby, gdyby pan Marek mieszkał np. w internacie, a pracę w gospodarstwie wykonywał jedynie w weekendy.

Ważne jest, aby zainteresowani pamiętali o jednym wyłączeniu, mianowicie, zgodnie z art. 2 ustawy, okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego lub innego świadczenia przysługującego z upływem roku pracy lub okresu krótszego niż jeden rok.

PRZYKŁAD

Pani Halina przez sześć kolejnych lat (od ukończenia szkoły średniej) prowadziła własne gospodarstwo rolne. Następnie sprzedała je i przeprowadziła się do miasta, gdzie podjęła pracę w zakładzie fryzjerskim. Ponieważ uprzednio pracowała jedynie w gospodarstwie rolnym, prawo do urlopu nabędzie na zasadach obowiązujących te osoby, które po raz pierwszy podejmują pracę. Natomiast przy ustalaniu wymiaru urlopu pracodawca będzie już zobowiązany wziąć pod uwagę okres jej sześcioletniej pracy w gospodarstwie.

Aby pracodawca zaliczył do stażu pracy lata przepracowane w indywidualnym gospodarstwie rolnym, pracownik musi przedłożyć mu stosowne zaświadczenie, które, na jego wniosek, wyda mu właściwy urząd gminy (art. 3 ust. 1 ustawy).

Może się jednak zdarzyć, że organ nie będzie dysponował dokumentami, które umożliwią wydanie zaświadczenia o pracy zainteresowanej osoby w gospodarstwie. Co wówczas? Jeśli tak się stanie, urząd musi przede wszystkim pisemnie powiadomić o zaistniałej sytuacji. Natomiast okresy pracy w gospodarstwie mogą zostać udowodnione w oparciu o zeznania co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne (art. 3 ust. 3 ustawy).

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: