eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Referent ds. kadr i płac a pełnomocnictwo

Referent ds. kadr i płac a pełnomocnictwo

2008-05-04 11:31

Rozpatrzmy następujący przypadek: pracuję jako referent ds. kadr i płac w filii firmy w innym mieście. Czy powinnam dostać pełnomocnictwo od pracodawcy, by wykonywać niektóre czynności w jego imieniu? Czy jeśli nie mam takiego pełnomocnictwa, to nie mogę podpisywać np. świadectwa pracy i czy jestem mimo nieposiadania pełnomocnictwa odpowiedzialna za obowiązki nakładane na mnie przez specjalistów kadrowych pracujących w centrali?

Przeczytaj także: Spory ze stosunku pracy: nie każdy zastąpi pracownika

Za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba (art. 31 § 1 kp). Taką samą zasadę stosuje się do pracodawcy będącego osobą fizyczną, jeżeli nie dokonuje on osobiście czynności, o których mowa w tym przepisie (art. 31 § 2 kp).

Oczywiście organ lub osoba, która na podstawie przepisów prawa lub statutu zarządza jednostką organizacyjną będącą pracodawcą, może wyznaczyć inną osobę do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy. Znajduje to potwierdzenie w orzecznictwie Sądu Najwyższego (np. orzeczenie SN z 12 października 2000 r., I PKN 536/00, OSNP 2002/10/241).

Jak podkreśla SN wyznaczenie innej osoby dokonującej czynności z zakresu prawa pracy (art. 31 § 1 kp) następuje przez złożenie oświadczenia woli pracodawcy i wyrażenie na to zgody przez tę osobę (wyrok SN z 20 września 2005 r., II PK 412/04, OSNP 2006/13-14/210).

Jeżeli pracodawca nie wyznaczył takiej osoby (czego wyrazem byłoby złożenie woli pracodawcy w formie pełnomocnictwa), to referent ds. kadr i płac w filii firmy może sporządzać świadectwa pracy, oświadczenia woli pracodawcy o zwolnieniu, umowy o pracę, ale powinna je przesyłać do podpisu osobie upoważnionej. Jeżeli jednak dokonał już jakiegoś działania w imieniu pracodawcy, np. podpisał oświadczenie woli pracodawcy o zwolnieniu pracownika, to ważność tej czynności zależy od potwierdzenia przez osobę, w której imieniu została dokonana, czyli od potwierdzenia przez pracodawcę. Przyjęcie domniemania, że rzekomy pełnomocnik działał zgodnie z wolą osoby uprawnionej jest dopuszczalne wtedy, gdy taki wniosek da się wyprowadzić z innych ustalonych przez sąd faktów. Takie stanowisko zajął SN w wyroku z 22 lipca 1998 r. (I PKN 223/98, OSNP 1999/16/509).

Natomiast w kwestii odpowiedzialności za obowiązki, to inspektor PIP w czasie kontroli oceni, za które obowiązki jest odpowiedzialny referent ds. kadr i płac w filii firmy. Jednak na podstawie informacji podanych w pytaniu, w tym nazwy stanowiska pracy, można zakładać, że do odpowiedzialności powołany będzie raczej pracodawca, ewentualnie dyrektor komórki organizacyjnej.

Podstawa prawna:
  • art. 31 § 1 i § 2 Kodeksu pracy; wyrok Sądu Najwyższego z 20 września 2005 r. (II PK 412/04, OSNP 2006/13-14/210); wyrok Sądu Najwyższego z 22 lipca 1998 r. (I PKN 223/98, OSNP 1999/16/509).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: