2020-03-13 11:45
Wracasz z rejonu objętego koronawirusem? © lassedesignen - Fotolia.com
Przeczytaj także: 5 sposobów na bezstresowy powrót do pracy po urlopie
Osoby, które odbyły podróż do kraju zagrożonego koronawirusem i wróciły do Polski, a następnie umyślnie nie odbyły kwarantanny i nie dokonały profilaktycznych badań, mogą ponosić odpowiedzialność karną, ponieważ na podstawie art. 165 § 1 ust. 1 Kodeksu Karnego dopuszczają do szerzenia choroby zakaźnej. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego „szerzenie się” oznacza wystąpienie w krótkich odstępach czasu lub jednocześnie znacznej liczby zachorowań, co może prowadzić do epidemii. Tym samym należy uznać, że pojawienie się w pracy takiego pracownika i nie poinformowanie pracodawcy o swoim wcześniejszym pobycie, stanowi w istocie „szerzenie” koronawirusa, co podlega odpowiedzialności karnej w postaci pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.- Pracodawca, na podstawie specustawy o koronawirusie, ma prawo skierować pracownika, który przebywał w ostatnim czasie na terenach zagrożonych, do pracy zdalnej na okres 14 dni. W przeciwieństwie do postanowień kodeksu pracy, w tym przypadku nie wymagana jest zgoda pracownika na taki rodzaj pracy. Niedopuszczalne jest jednak uznaniowe działanie pracodawcy w postaci nie dopuszczenia pracownika do pracy. Kodeks pracy oraz specustawa nie przewidują również możliwości odesłania pracownika na badania. Te mogą nastąpić jedynie za jego zgodą – komentuje Adam Ziębicki, associate w kancelarii Chałas i Wspólnicy.
fot. lassedesignen - Fotolia.com
Wracasz z rejonu objętego koronawirusem?
Osoby, które wróciły z rejonu objętego zagrożeniem zakażenia się wirusem, na przykład z Włoch, i nie poinformowały o tym fakcie pracodawcy, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.
- Są sytuacje, w których takie postępowanie pracownika może doprowadzić do rozwiązania z nim umowy o pracę z jego winy, bez zachowania okresu wypowiedzenia. Zgodnie z art. 52 § 1 ust. 1 k.p. takie rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Tym samym, w sytuacji gdy np. pracownik pracowni serologicznej nie informuje swojego pracodawcy o swoim wcześniejszym pobycie i świadomie podejmuje pracę wiedząc, że istnieje ryzyko, iż jest nosicielem wirusa, pracodawca może z nim wypowiedzieć umowę o pracę ze skutkiem natychmiastowym. Niewątpliwie, w przypadku skazania pracownika za czyn polegający na szerzeniu choroby epidemiologicznej, w przypadku gdy skazanie to będzie uniemożliwiało dalsze zatrudniane na zajmowanym stanowisku, również art. 52 § 1 ust. 2 k.p. daję podstawę do wypowiedzenia umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym bez zachowania okresu wypowiedzenia - dodaje Ziębicki.
Kara za brak maseczki w miejscu pracy?
Prawo do urlopu wypoczynkowego: co zmieniła pandemia?
Praca zdalna: jakie prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy?
Ile kosztuje nas powrót do pracy i powakacyjnej rzeczywistości?
Choroba na urlopie? Podaj aktualny adres pobytu na zwolnieniu lekarskim
GfK: wysokie ceny rewidują plany na wakacje
Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?
Wynagrodzenia urlopowe dla kierowców zawodowych mocno w górę
Inflacja zmienia plany na wakacje 2022?
Mam pytanie. Jestem w ciąży. Jestem na kwarantannie do 13.02. Zwolnienie od ginekologa kończy mi się 8.02 i wtedy przechodzę na zwolnienie ...
Dzień dobry proszę o poradę w takiej sytuacji... Dnia 6.08 zakończyłam leczenie i lekarz wystawił mi zaświadczenie o zdolności do pracy o ...
Szef w oczach Polaków. Jak go oceniają? Jak się dogadują?
7 najdroższych działek na sprzedaż
Nieleczony ząb przyczyną zawału?
Marki ukraińskie w polskich sklepach?
10 sposobów na rekrutację pracowników lokalnych
Wynagrodzenia w logistyce w 2021 roku
3 cyberoszustwa finansowe, przez które możesz wpaść w długi