2020-11-24 09:59
Kara za brak maseczki w miejscu pracy? © Piotr Marcinski - Fotolia.com
Przeczytaj także: Zwalniasz pracowników z obowiązku zakrywania ust i nosa? Licz się z odpowiedzialnością!
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w obecnej sytuacji epidemicznej byłaby praca zdalna. Jednak większość pracowników swoje obowiązki musi wykonywać stacjonarnie. Są to chociażby zatrudnieni w bankach, urzędach czy służbach publicznych, a także w branżach produkcyjnej, handlowej, logistycznej i transportowej.Zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakładach pracy i miejscach użyteczności publicznej wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa. Niestety, nie każdy z pracowników przestrzega tych przepisów. Gdy tego nie robi może zostać ukarany przez pracodawcę, a jego koledzy z pracy mogą odmówić wykonywania obowiązków, jeśli czują, że ich zdrowie i życie jest zagrożone – mówi Jacek Grzywa, Radca prawny i kierownik Działu Prawnego w Grupie Progres.
fot. Piotr Marcinski - Fotolia.com
Kara za brak maseczki w miejscu pracy?
Kara za brak maseczki może być zarówno karą finansową jak i np. karą upomnienia czy nagany.
Jeśli pracownik, mimo obowiązujących przepisów - przebywając w budynku firmy nie nosi maseczki - musi liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami swojego postepowania. Zgodnie z przepisami, w przypadku naruszenia zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie obowiązku zakładania maseczek należy wskazać, że kara za brak maseczki może być zarówno karą finansową jak i np. karą upomnienia czy nagany – zaznacza Jacek Grzywa.
Mimo wszelkich obowiązujących koroanwirusowych restrykcji, należy pamiętać, iż warunkiem zatrudnienia nowego pracownika nie może być podpisanie przez niego zobowiązania, że w miejscu pracy będzie nosił maseczkę. Stanowiłoby to nadużycie prawa oraz mogłoby zostać potraktowane jako przejaw dyskryminacji – podkreśla kierownik Działu Prawnego w Grupie Progres. – W żadnym wypadku nie można również uzależniać przyjęcia do pracy od deklaracji noszenia lub nienoszenia maseczki. Obowiązkiem pracodawcy - zgodnie z paragrafem 1 art.2376 - jest nieodpłatne dostarczenie pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz informowanie ich o sposobach posługiwania się tymi środkami. Mają one zabezpieczyć zespół przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy tj. obecnie zagrażający nam wirus COVID-19 – podsumowuje ekspert.
oprac. : eGospodarka.pl
Bezpieczeństwo pracy podczas epidemii? O tym warto pamiętać
Pandemia COVID-19 nie budzi już naszego niepokoju?
Czy pracodawca może wysłać pracowników na obowiązkowe testy COVID-19?
Pandemia zmienia oblicze biura. Czego oczekują najemcy?
Czy pandemia rozszerza katalog danych, które musimy przekazać pracodawcy?
Odmrażanie gospodarki - kluczowe aspekty
Jak pracodawcy walczą z pandemią? Oceniają pracownicy
Praca zdalna: jakie prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy?
Powrót do pracy z rejonu objętego koronawirusem. Nie powiadomiłeś pracodawcy? Zobacz co ci grozi
U kolegi z pracy stwierdzono koronawirusa na cotygodniowym obowiązkowym badaniu. Miałem kontakt z osobą zakażoną i zostałem skierowany tego ...
Dzień dobry, chciałbym się dowiedzieć na jakiej zasadzie pracodawca może zmienić rodzaj zatrudnienia z cały etat na 0,8 etatu. Przy ...
Monitor EIZO FlexScan EV2480
Jakie źródła finansowania w dobie koronawirusa?
Allegro Biznes zadebiutuje w lutym
Wynagrodzenia pracowników w 2021 roku nie wzrosną, ale rekrutacje w planach
Mechanizm podzielonej płatności: wystawianie faktur do umowy
Do kiedy zmienić formę opodatkowania na 2021 rok?
Bot Telegram: phishing na OLX i Allegro