eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Czy maski antysmogowe nas chronią?

Czy maski antysmogowe nas chronią?

2019-02-19 12:21

Czy maski antysmogowe nas chronią?

Maska antysmogowa © Monika Wisniewska - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ostatnimi czasy jakość powietrza w Polsce jest tematem, któremu krajowe media poświęcają sporo uwagi. Negatywnym "bohaterem" codziennych doniesień jest przede wszystkim szkodliwy pył zawieszony (PM 2,5 oraz PM 10). Potężny smog w największych aglomeracjach zwrócił uwagę Polaków na kwestię czystości powietrza i przyczynił się do wzrostu popularności półmasek filtrujących. Inspekcja Handlowa już kolejny raz przyjrzała się ich bezpieczeństwu. Wyniki kontroli nie należą do zachwycających.

Przeczytaj także: UOKiK sprawdził maski antysmogowe i czujniki czadu

Inspektorzy wyruszyli w kraj u schyłku minionego roku. Kontrolowane przez nich maski antysmogowe pochodziły z 13 sklepów budowlanych i hurtowni zlokalizowanych na terenie 5 województw. Łącznie ocenie poddano 21 modeli: w przypadku 6 sprawdzono wyłącznie oznakowanie, a pozostałe 15 przesłano do Centralnego Instytutu Ochrony Pracy (CIOP), który zweryfikował w swym laboratorium, czy spełniają one 3 następujące kryteria:
  • opór wdechu,
  • przenikanie mgłą oleju parafinowego oraz
  • przeciek wewnętrzny.
Rezultaty kontroli raczej nie napawają optymizmem 6 masek nie przeszło testów w laboratoryjnych, a 11 było źle oznakowanych. Dla porównania, w 2017 r. na 10 masek badań nie przeszły jedynie 2.

Testy w laboratorium


Zakwestionowano 6 masek (4 nie spełniły jednego parametru, a 2 – aż dwóch). Testy wykazały, że 2 maski nie przeszły badania na opór wdechu. 2 kolejne słabo wypadły, gdy sprawdzaliśmy odporność na przenikanie mgłą oleju parafinowego. Oznacza to, że zanieczyszczenia w powietrzu łatwo zniszczyłyby filtr. Ostatnie dwie maski wypadły najgorzej, ponieważ nie spełniły aż dwóch z trzech badanych parametrów. Nie przeszły testów na przenikanie mgłą oleju parafinowego i przeciek wewnętrzny. Inaczej mówiąc, były nieszczelne i miały słaby filtr.

fot. mat. prasowe

Maski antysmogowe

Prawie połowa masek antysmogowych, które zbadał UOKiK, nie przeszła testów w laboratorium.


Oznakowanie


Przedsiębiorca, który wprowadza maski do sprzedaży, musi pamiętać o tym, że powinny być odpowiednio oznakowane i przejść badania w akredytowanym laboratorium na terenie UE. Taka procedura kończy się wystawieniem tzw. deklaracji zgodności. 11 masek było źle oznakowanych. Brakowało danych producenta lub informacji o tym, czy jest to maska jedno- czy wielorazowa. W 9 przypadkach problematyczna była też deklaracja zgodności –brakowało jej, nie miała wszystkich danych lub została wystawiona przez nieuprawniony podmiot.
- Inspekcja Handlowa w Poznaniu znalazła 4 modele półmasek, które chciał wprowadzić na rynek jeden z przedsiębiorców. Sprowadził z Chin ponad 55 tys. sztuk. Zadeklarował on, że maski przeszły badania w akredytowanym laboratorium w UE, jednak jak się okazało, nie miało ono akredytacji do ich testowania. Sprawdziliśmy te maski i okazało się, że nie spełniają wymagań. Dzięki naszym kontrolom 55 tys. wadliwych masek nie zostanie już sprzedanych konsumentom. Można powiedzieć, że ochroniliśmy wszystkich mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego, które znalazło się na liście najbardziej zanieczyszczonych miast. Przedsiębiorcy powinni weryfikować, czy laboratoria posiadają akredytację do badania wprowadzanych przez nich produktów, w tym przypadku środków ochrony indywidualnej, którymi są półmaski filtrujące - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Konsekwencje


UOKiK planuje wszcząć 8 postępowań wobec przedsiębiorców, którzy wprowadzili do obrotu: 6 masek, które nie przeszły testów w laboratorium i dwóch, które były źle oznakowane, a ich producenci dobrowolnie tego nie poprawili. Mogą zakończyć się nakazem wycofania wadliwych masek i powiadomieniem o tym konsumentów. Zgodnie ze zmianami w prawie, kary finansowe do 100 tys. zł pojawią się, gdy producent lub importer wprowadzili maski niezgodne z wymaganiami na polski rynek po 19 lipca 2018 r. IH współpracuje też z organami celnymi i ocenia, czy maski, które przedsiębiorca chce wprowadzić na rynek, mogą przekroczyć polską granicę. W 2018 r. inspektorzy IH wydali 3 negatywne opinie, dzięki którym nie wpuszczono do Polski kolejnych prawie 6 tys. sztuk masek.

fot. mat. prasowe

Jak wybrać maskę antysmogową?

Kupujesz maskę antysmogową? Sprawdź, czy ma symbol CE.


Kupujesz maskę antysmogową? Sprawdź, czy ma: CE – oznacza, że producent deklaruje, że maska spełnia wszystkie wymagania techniczno-prawne. Zwróć uwagę na oznaczenia: FFP1, FFP2, FFP3 – to klasa ochrony filtra: najsłabsza to 1, najwyższa – 3.
Ważne są też litery: NR – to półmaska jednorazowego użytku - nie zakładaj jej ponownie i nie noś dłużej niż 8 godzin - oraz R – półmaska wielokrotnego użytku. D – oznacza, że półmaska pozytywnie przeszła badanie na zatkanie pyłem dolomitowym. Wybierz ją, jeśli planujesz przez dłuższy czas pracować w zapylonym pomieszczeniu, np. podczas remontu.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: