eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Praca tymczasowa. Nadchodzą zmiany w prawie

Praca tymczasowa. Nadchodzą zmiany w prawie

2017-05-10 13:40

Praca tymczasowa. Nadchodzą zmiany w prawie

Pracownicy tymczasowi będą lepiej chronieni © vege - Fotolia.com

Praca tymczasowa przed zmianami. Od 1 czerwca br. wejdzie w życie część przepisów zmieniających zasady tymczasowego zatrudniania. Ustawodawcy chodziło przede wszystkim o zrównanie ochrony pracowników tymczasowych i osób pracujący w oparciu o umowę o pracę. Wzmocnione ma być również bezpieczeństwo pracodawcy w relacjach z agencją zatrudnienia. Jak nowe regulacje wpłyną na rynek pracy? Czy wszystkie z nich są udane?

Przeczytaj także: Praca tymczasowa. Już za chwilę odczujemy zmiany w prawie

Praca tymczasowa zyskuje na popularności. Coraz częściej sięgają po nią firmy, dzięki czemu skracają proces poszukiwania odpowiednio wykwalifikowanych pracowników oraz zdejmują z siebie część obowiązków, które spoczywałyby na nich w przypadku stałego zatrudnienia. Zmiana przepisów dotyczących pracowników tymczasowych ma na celu poprawienie ich warunków pracy oraz zwiększenie ich ochrony. Dla pracodawców ma z kolei oznaczać większy poziom bezpieczeństwa prawnego we współpracy z agencją zatrudnienia. Założenia te bez wątpienia zasługują na pochwałę. Okazuje się jednak, że praca tymczasowa "po nowemu" ma również i minusy.

Pracodawca nie zatrudni po raz kolejny pracownika po 18 miesiącach pracy


Jedna z najbardziej istotnych zmian dotyczy limitu czasowego zatrudniania pracowników tymczasowych. W efekcie nowelizacji czas zatrudnienia w oparciu o umowę tymczasową nie będzie mógł przekraczać 18 miesięcy w ciągu trzech lat. Co więcej, po upływie tego limitu firma nadal nie będzie mogła zatrudnić tego samego pracownika, jeżeli jako kandydata do pracy wskaże go inna agencja. Tym właśnie sposobem ustawodawcy udało się uszczelnić lukę prawną. Dotąd sposobem na obejście limitu czasu zatrudnienia było zawarcie kolejnej umowy za pośrednictwem innej agencji, bywało że powiązanej kapitałowo z agencją pierwotną. Po wprowadzeniu nowelizacji przepisów takie rozwiązania nie będą już możliwe.
„Nowe przepisy w dłuższym okresie ograniczą atrakcyjność zatrudniania pracowników tymczasowych jako alternatywy do zatrudniania pracowników na umowę o pracę. Gdy dobrze oceniany pracownik tymczasowy przepracuje 18 miesięcy, firma stanie wobec konieczności podpisania z nim umowy o pracę lub szukania kolejnego kandydata. Każdorazowo oznacza to wzrost kosztów przedsiębiorcy. Firmy, które są nieprzygotowane do zarządzania podobną zmianą w obszarze kadr i płac, stracą na elastyczności w zarządzaniu zasobami ludzkimi” – ocenia Piotr Ciski, dyrektor zarządzający Sage w Polsce.

fot. vege - Fotolia.com

Pracownicy tymczasowi będą lepiej chronieni

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, którą Rada Ministrów przyjęła 24 stycznia 2017 r. Nowe przepisy w wielu obszarach wyrównują ochronę pracowników tymczasowych i osób zatrudnionych na umowę o pracę.


Nie każdą pracę będzie można powierzyć pracownikom tymczasowym


W zmienionej ustawie wprowadzono również zabezpieczenie przed celowym zastępowaniem pracowników etatowych osobami zatrudnionymi za pośrednictwem agencji. Pracodawca nie będzie mógł zatrudnić pracownika tymczasowego do pracy, którą wcześniej wykonywał pracownik zatrudniony na stałe przez okres ostatnich trzech miesięcy, a który został zwolniony z pracy przez pracodawcę z przyczyn nie leżących po stronie pracownika. Trzeba pamiętać, że Kontrolerzy Państwowej Inspekcji Pracy będą analizować rodzaj powierzonej pracy, a nie stanowisko zajmowane przez zwolnionego pracownika.

Praca tymczasowa, czyli obowiązek przedstawienia zasad wynagradzania


Kolejną nowością jest wprowadzenie obowiązku przedstawiania na wniosek agencji pracy zasad wynagradzania pracowników w firmie. Ma to na celu zapewnienie podobnych warunków pracy i płacy dla osób zatrudnionych bezpośrednio przez pracodawcę i tych, którzy są zatrudniani za pośrednictwem agencji. Agencja pracy tymczasowej będzie zobowiązana do przedstawienia na piśmie pracownikowi informacji otrzymanych od pracodawcy.

Ciąża przedłuży umowę pracy tymczasowej do dnia porodu


Nowelizacja zrównuje prawa kobiet w ciąży zatrudnionych w oparciu o Kodeks Pracy i zatrudnionych na umowach tymczasowych. Jeśli umowa kobiety zatrudnionej za pośrednictwem agencji wygasa po upływie trzeciego miesiąca ciąży, umowa podlega przedłużeniu do dnia porodu. Wprowadzenie tego przepisu umożliwi pracownicy otrzymanie zasiłku macierzyńskiego po porodzie.

Zwiększenie bezpieczeństwa prawnego przedsiębiorcy


Wprowadzane zmiany prawa mają również na celu ochronę firm współpracujących z agencjami pracy tymczasowej. Rosnąca w ostatnich latach popularność outsourcingu kadrowego spowodowała dużą dynamikę na rynku agencji pracy – wiele z nich upadło bez zaspokojenia roszczeń pracowniczych pozostawiając przedsiębiorców w kłopocie.

Nowe przepisy wprowadzają także obowiązek posiadania przez agencje zabezpieczeń finansowych w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej na zaspokojenie roszczeń pracowniczych wraz z sankcjami. Zobowiązują one również marszałków województw do sprawdzania, czy agencje pracy tymczasowej nie mają zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne.
„Wprowadzenie nadzoru nad agencjami pracy tymczasowej stanowi rzeczywiste zabezpieczenie przedsiębiorców i pracowników, ponieważ ograniczy to firmom ryzyko współpracy z nierzetelną agencją. W dotychczasowym stanie prawnym możliwa jest sytuacja, w której firma wywiązuje się z płatności wobec agencji, natomiast agencja nie wypłaca wynagrodzenia pracownikom i nie wywiązuje się z płatności na konta organów skarbowych oraz ZUS” – dodaje Piotr Ciski.

Rozszerzenie kompetencji kontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy


Skuteczność egzekwowania wprowadzonych przepisów prawa ma być zapewniona przez większą liczbę kontroli i nadanie dodatkowych uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy. W celu ułatwienia nadzoru nad agencjami pracy wprowadzono prawny wymóg posiadania przez agencje lokalu na biuro. Nie ma jednak jeszcze konkretnych informacji odnośnie zwiększenia kompetencji w zakresie kontroli PIP. Powinniśmy je poznać w drugim kwartale tego roku.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • praca zagraniczna

    komentator / 2017-06-01 19:31:47

    Ciekawe czy wyjeżdżając z posrednikiem pracy Otto mamy uregulowaną sytuację prawną odnoscie składek i podatków, czy na żywioł. Jakie macie doświadczenie? odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: