eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Długi w spadku. Co z nimi zrobić?

Długi w spadku. Co z nimi zrobić?

2018-03-01 11:43

Długi w spadku. Co z nimi zrobić?

Co zrobić z zadłużonym spadkiem? © antic - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z danych GUS wynika, że w minionym roku zmarło w naszym kraju przeszło 403 tys. osób. Część z nich pozostawiła po sobie majątek, który najczęściej trafił w ręce jego najbliższych. Otrzymanie spadku to dobra wiadomość, pod warunkiem jednak, że spadkobierca nie "obdarował" nas również swoimi długami. Szczęśliwie dla osób, które wraz ze spadkiem odziedziczyły również zobowiązania, od 2015 roku obowiązują znowelizowane i sprzyjające spadkobiercom przepisy, na mocy których dziedziczenie długów następują wyłącznie do wysokości wartości majątku pozostawionego przez zmarłego.

Przeczytaj także: Dziedziczenie długów: kiedy lepiej odpuścić spadek?

Co to oznacza dla spadkobiercy? Weźmy przykład. Jeżeli odziedziczymy samochód, którego wartość sięga 30 tys. zł, a spadkodawca zostawił po sobie dług wysokości 70 tys. zł, to wówczas musimy spłacić jedynie 30 tys. zł.

To istotna zmiana względem poprzednich przepisów. Przed 2015 rokiem, jeśli spadkobierca nie złożył stosownego oświadczenia, spadek dziedziczony był w całości, a więc trafiały do niego zarówno aktywa, jak i długi zmarłego. Dla wielu osób było to problematyczne - często bowiem wartość spadku okazywała się o wiele niższa aniżeli pozostawione po śmierci długi.

Obecnie obowiązując przepisy są dla spadkobierców znacznie bardziej łaskawe. Co jednak w sytuacji, kiedy przyjęliśmy spadek, nie zdając sobie sprawy z tego, że zmarła osoba miała również duże problemy finansowe? Nawet jeśli nie zaciągnęliśmy długu, ale jesteśmy spadkobiercami, zgadzając się na przyjęcie spadku, musimy liczyć się z odpowiedzialnością za długi w spadku.
- Dosyć często mamy do czynienia z dłużnikami, którzy nie zdają sobie sprawy z istniejącego zadłużenia, bo odziedziczyli je np. po dziadkach. Po pewnym czasie może okazać się, że niespłacony dług urósł, powiększył się o odsetki za opóźnienie w spłacie. Na szczęście wielu dłużników poczuwa się do odpowiedzialności za długi w spadku z czystej ludzkiej przyzwoitości. Moralność nie pozwala im na to, by po ich ojcu czy dziadku zostały jakieś długi, co jest pozytywną postawą i świadczy dobrze o odpowiedzialności i dojrzałości. W każdym razie zawsze warto sprawdzić, czy po zmarłym nie pozostały jakieś zobowiązania – mówi Katarzyna Gulbicka, Kierownik Działu Wsparcia Strategii z BEST S.A.

Jeśli tego nie zrobimy, może stać się tak, że o długi wierzyciele upomną się po wielu miesiącach, kiedy przyjętego spadku nie można już odrzucić, a odziedziczone aktywa zostaną już upłynnione i spożytkowane. Dług zaś powiększy się o odsetki.

Spadek czy dług?


Sprawdzenie, czy odziedziczony przez nas spadek jest zadłużony, jest niestety dosyć trudne. Jedyną możliwością jest wystąpienie do sądu o wykonanie spisu inwentarza, którego dokonuje komornik – jest to jednak wyjście dosyć kosztowne. Niektórzy spadkobiercy przeszukują szuflady zmarłej osoby, w celu znalezienia umów kredytowych i pożyczkowych, jednak czasem i to nie wystarcza. Część osób decyduje się na sprzedaż swojej części spadku, na co pozwalają Przepisy Kodeksu Cywilnego. Przykładowo, spadkobierca może sprzedać odziedziczone mieszkanie, ale jeśli jest ono zadłużone, to długi spłacić musi nabywca nieruchomości.
- Sprzedaż zadłużonej nieruchomości ze spadku to powszechnie stosowana praktyka, ale może być ona również niebezpieczna dla kupującego. Według prawa osoba, która ją nabyła, odpowiada za całość spadku tak samo, jak gdyby była spadkobiercą. Z rozmów z naszymi dłużnikami wynika, że niektórzy z nich nabyli długi właśnie w ten sposób. Dowiadywali się o tym po długim czasie, gdy dług zdążył się niestety powiększyć o odsetki. W momencie otrzymania pisma od wierzyciela najważniejsze jest wówczas skontaktowanie się z nim, aby móc ustalić dogodne warunki spłaty, a nawet zaprzestać naliczania odsetek – mówi Leszek Jurkiewicz, Dyrektor Pionu Strategii Windykacyjnych w BEST S.A.

Co zrobić z zadłużonym spadkiem?


Często decydujemy się na przyjęcie spadku z uwagi na nieruchomość, która w skład tego spadku wchodzi. Warto jednak pamiętać, że wartość nieruchomości zwiększa aktywa w przypadku spisu inwentarza. A jeśli nieruchomość jest kredytowana, to wysokość kredytu hipotecznego zwiększa z kolei pasywa. Jeśli przyjmiemy dług z dobrodziejstwem inwentarza, będziemy musieli spłacić kredyt hipoteczny do wartości nieruchomości. Jednak w przypadku, gdy nastąpi proste przyjęcie długu, bank może dochodzić zadłużenia wynikającego z kredytu hipotecznego z nieruchomości niezależnie od tego, czy stan czynny (aktywa) w spisie inwentarza przewyższa stan bierny (pasywa). Jeśli więc na nieruchomość, którą odziedziczyliśmy wprost, wzięty był wcześniej kredyt hipoteczny, będziemy musieli spłacić ten kredyt do końca – nawet jeśli dług jest wyższy niż aktywa.
W innych przypadkach odziedziczenia spadku z długiem, mamy kilka opcji działania. Jakie kroki powinniśmy podjąć, jeśli dowiemy się, że spadek, który otrzymaliśmy, jest zadłużony?

fot. mat. prasowe

Co zrobić z zadłużonym spadkiem?

Odrzucenie jest nieodwołalne i powoduje przejście spadku na dalszych spadkobierców.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: