eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Dziedziczenie długów: nie taki diabeł straszny

Dziedziczenie długów: nie taki diabeł straszny

2014-09-01 11:47

Dziedziczenie długów: nie taki diabeł straszny

Spadek to dobra wiadomość © fot. mat. prasowe

Otrzymanie spadku to dobra wiadomość, pod warunkiem że spadkobierca nie "obdarował" nas również długami. Za pół roku dziedziczenie długów nie będzie już jednak tak straszne - w życie wejdą znowelizowane przepisy ustawy o prawie spadkowym, które bez wątpienia są dla spadkobierców korzystniejsze od obecnie obowiązujących.

Przeczytaj także: Dziedziczenie długów. O czym warto wiedzieć?

Do tej pory prawo przewidywało dwie możliwości: proste przejęcie spadku oraz przejęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W pierwszym przypadku spadkobierca ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za długi zmarłego. Jeśli spadek zostanie przyjęty w wyżej wymienionej formie wierzyciele są uprawnieni do żądania spłaty długów z całego majątku spadkobiercy. W obecnym systemie prawo preferuje ten sposób dziedziczenia, tj. istnieje pojęcie milczącego przyjęcia spadku. Wedle przepisów prawa, każdy kto nie oświadczy oficjalnie, że zrzeka się spadku przyjmuje go automatycznie wraz z długami.

Dobrodziejstwo inwentarza – co to takiego?


Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca odpowiada za dziedziczone długi jedynie do wartości przejmowanego majątku.
– W przypadku dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi tylko do wartości majątku uwzględnionego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. – mówi mecenas Anna Brykczyńska z poznańskiej Kancelarii Brykczyńscy i Partnerzy.

Dzięki temu dziedziczenie będzie o wiele korzystniejsze dla spadkobierców, którzy nie będą musieli obawiać się o spłatę długów z własnego majątku.

fot. mat. prasowe

Spadek to dobra wiadomość

Pod warunkiem, że nie odziedziczyliśmy długów.


Co nowego w prawie spadkowym


W nowo wprowadzonej ustawie przyjmuje się, że jeśli nie zostanie złożone stosowne oświadczenie, to spadek zostanie uznany za przyjęty właśnie z dobrodziejstwem inwentarza. Dzięki temu ustawodawca chce uniknąć absurdalnych sytuacji, które miały miejsce we wcześniejszych latach, kiedy to na przykład, wierzyciele ścigali 9-letniego wnuka dłużnika, chcąc zająć jego skromny, dziecięcy majątek.
–Zmiany te są korzystne dla Polaków, bo po ich wprowadzeniu nieznajomość prawa nie będzie szkodziła. Chronią one przeciętnych obywateli przed negatywnymi skutkami braku złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku – mówi mecenas Brykczyńska.


Przydatne linki:
- Kodeks cywilny


Przypominamy jednak, by (aż do wejścia w życie nowych przepisów) po śmierci bliskiej osoby dokładnie sprawdzić czy przyjęcie pozostawionego majątku nie równa się decyzji spłacania długów. By zrzec się spadku należy złożyć pisemne oświadczenie przed właściwym sądem lub notariuszem. Sądem właściwym jest sąd rejonowy w ostatnim miejscu zamieszkania zmarłego. Spadkobiercy na zrzeczenie się niechcianego majątku mają 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedzą się o tytule powołania.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: