eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Dziedziczenie długów. O czym warto wiedzieć?

Dziedziczenie długów. O czym warto wiedzieć?

2019-10-29 08:57

Dziedziczenie długów. O czym warto wiedzieć?

Testament © Unclesam - Fotolia.com

Otrzymanie spadku niestety nie zawsze jest dobrą nowiną. Bywa bowiem i tak, że spadkobiercom - wraz z majątkiem zmarłego - przypada w udziale również jego zadłużenie. Decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu spadku można podjąć w ciągu 6 miesięcy od śmierci posiadacza majątku. O czym jeszcze warto wiedzieć w kontekście dziedziczenia długów? Oto podpowiedzi Grupy KRUK.

Przeczytaj także: Co trzeba wiedzieć o dziedziczeniu długów?

Długi w spadku mogą okazać się dla spadkobiercy sporym zaskoczeniem, tym bardziej dotkliwym, że często dowiadujemy się o nich w momencie straty bliskiej osoby Z tego też względu warto mieć świadomość, jak regulują tę kwestię obowiązujące przepisy.

Przede wszystkim warto pamiętać, że spadkobiercy, zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego, przysługuje 6 miesięcy, liczone od daty śmierci spadkodawcy, na podjęcie decyzji o przyjęciu spadku lub jego odrzuceniu. Co istotne, spadkobierca ma trzy wyjścia - może bowiem:
 • przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi,
 • przyjąć spadek z ograniczeniem odpowiedzialności (tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też
 • odrzucić spadek.

Warto przy tym podkreślić, że w przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza odpowiedzialność spadkobiercy ogranicza się do wartości przejętego majątku. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli np. wartość majątku wynosi 50 tys. zł, a spadkodawca był zadłużony na 60 tys. zł, to wówczas na spadkobiercy spoczywa obowiązek spłaty długu w wysokości 50 tys. zł.

fot. Unclesam - Fotolia.com

Testament

Spadkobiercy przysługuje 6 miesięcy, liczone od daty śmierci spadkodawcy, na podjęcie decyzji o przyjęciu spadku lub jego odrzuceniu.


Oświadczenie dotyczące przyjęcia lub odrzucenia spadku należy złożyć w sądzie bądź u notariusza. U notariusza sprawę można załatwić od ręki; natomiast postępowanie w sądzie trwa dłużej, ale jego koszty są niższe. Jeśli spadkobierca w ciągu 6. miesięcy nie złoży żadnego oświadczenia w tej kwestii, to zgodnie z przepisami prawa, uznaje się, że spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza.

Co zrobić, kiedy dług zmarłego obsługiwała firma windykacyjna?


Jeśli wiemy, że zadłużenie obsługiwała firma windykacyjna, warto się z nią skontaktować i dostarczyć niezbędne dokumenty takie jak chociażby odpis notarialnego poświadczenia dziedziczenia spadku czy postanowienia o jego nabyciu.
- Często spadkobiercy samodzielnie kontaktują się z nami, aby dowiedzieć się, w jaki sposób mogą spłacić odziedziczony dług. Nasza firma nie kontaktuje się z nimi wcześniej, bo w ustawowym czasie 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy mogą oni podjąć decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Dopiero po decyzji o przyjęciu spadku, przedstawieniu przez spadkobiercę dokumentów dotyczących nabycia spadku oraz po ich dokładnym sprawdzeniu, możemy rozpocząć rozmowę o spłacie długu. Kwota zadłużenia może być spłacona jednorazowo lub rozłożona na raty – mówi Agnieszka Salach z Biura Prasowego Grupy KRUK.

Czy po śmierci osoby zadłużonej do długu doliczane są odsetki?


Podczas 6. miesięcy, które spadkobierca ma na złożenie oświadczenia w sądzie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, zadłużenie nie wzrasta.
- Spadkobiercy mogą być spokojni, bo od daty śmierci spadkodawcy do długu nie są już doliczane żadne odsetki. A zatem w momencie decyzji o przystąpieniu do zadłużenia kwota do spłaty jest obliczona na dzień zgonu osoby, która była zadłużona – dodaje Agnieszka Salach.


*Badanie „Międzypokoleniowe rozmowy o długach” zrealizowane na zlecenie Grupy KRUK przez TNS Polska, 2016r., N=1000 osób powyżej 18 roku życia.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

 • Re: Dziedziczenie długów. O czym warto wiedzieć?

  gosilver1 / 2019-10-29 11:42:48

  Dziękuję, pomocna informacja odpowiedz ] [ cytuj ]

 • jaQbek / 2020-03-25 13:28:08

  By przyjąć spadek należy wiedzieć, jak wygląda kwestia majątku osoby zmarłej. Sytuacja ze sprawdzaniem majątku spadkodawcy jako osoby zmarłej jest dość skomplikowana. Spis inwentarza jest śmiechu warty. Biki i inne tego typu bazy to tylko ślady na śniegu - to informacje niepełne lub już nieaktualne. Miesiąc pracuję nad tym jak sprawdzić majątek moich dziadkó, którzy oboje zginęli nieszczęśliwie, jednak mieli spory majątek ale i spore długi (jak to bogaci). Jedyną opcją jaką widzę jest firma www.jakispadek.pl . Oferta jest zachęcająca i myślę że skorzystam, ale jakby ktoś miał doświadczenie to proszę o info odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: