eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Od 1 lipca eIDAS zamiast ustawy o podpisie elektronicznym

Od 1 lipca eIDAS zamiast ustawy o podpisie elektronicznym

2016-06-16 11:44

Przeczytaj także: Identyfikacja elektroniczna - nowe zasady


Przykładem kraju, który w bardzo krótkim czasie zmienił się z zaniedbanej gospodarczo, postradzieckiej republiki, w jedno z najbardziej innowacyjnych i nowoczesnych państw na świecie jest Estonia. U podstaw osiągniętego sukcesu leży rozwiązanie, które w samej Estonii funkcjonuje od 2007 r. Chodzi o ID-kaart, czyli estoński dowód osobisty. W specjalnym chipie umieszczonym na karcie znajdują się nie tylko informacje na temat tożsamości posiadacza, ale również klucze kryptograficzne, dzięki którym posługując się takim dowodem, można składać deklaracje podatkowe przez Internet, korzystać z usług administracji publicznej, zarejestrować wizytę u lekarza, a nawet w sposób zdalny wziąć udział w wyborach parlamentarnych. Rozwiązanie to otworzyło Estończykom drzwi do pełnej cyfryzacji usług publicznych i uplasowało ich kraj w awangardzie świata nowych technologii.

Cyfryzacja po polsku


Informatyzacja usług publicznych jest również jednym ze strategicznych celów polskiego Ministerstwa Cyfryzacji . Resort, oprócz rozbudowy samej infrastruktury telekomunikacyjnej i informatycznej, podkreśla również w tym kontekście wagę wyboru metody bezpiecznej identyfikacji użytkowników takich usług. Jedną z nich może być właśnie powszechny e-podpis, który jest narzędziem ogólnodostępnym, łatwym w obsłudze i całkowicie bezpiecznym.
– Dane w postaci cyfrowej, opatrzone e-podpisem weryfikowanym przy pomocy ważnego certyfikatu kwalifikowanego, są równoważne pod względem skutków prawnych dokumentom podpisanym własnoręcznie. Dzięki temu podpis elektroniczny można zastosować w wielu obszarach, usprawniając pracę firm oraz urzędów, co ma wpływ na optymalizację kosztów ich funkcjonowania i jest zgodne zarówno z priorytetami ministerstwa, jak i przesłankami stojącymi za wprowadzeniem rozporządzenia eIDAS przez Unię Europejską – przekonuje E. Włodarczyk.

Co daje firmie e-podpis?


Według danych KIR – wiodącego centrum certyfikacyjnego w kraju – ponad 93 proc. klientów korzystających z bezpiecznego podpisu Szafir, oceniło funkcjonowanie tej usługi dobrze lub bardzo dobrze, a ponad 98 proc. użytkowników jest zainteresowanych odnowieniem certyfikatu, po upływie terminu jego ważności. Z czego wynikają pozytywne opinie?

Podpis elektroniczny ułatwia i usprawnia pracę przedsiębiorcy, jednocześnie zapewniając firmie konkretne oszczędności. Przykładowo, bezpieczny podpis elektronicznym pozwala na całkowite wyeliminowanie papierowych faktur.
– Zastąpienie dokumentów w formie tradycyjnej ich cyfrowymi odpowiednikami w sposób znaczący ogranicza podstawowe koszty administracyjne, jak zakup papieru, tonera do drukarki, opłaty pocztowe i oczywiście daje znaczną oszczędność czasu, który trzeba by poświęcić na przygotowanie i fizyczną wysyłkę dokumentu do kontrahenta – mówi E. Włodarczyk. – Jeśli firma wystawia co miesiąc kilkadziesiąt czy kilkaset faktur, oszczędności te stają się znaczące. Dodatkowo e-faktury łatwiej jest księgować i archiwizować, a także ewidencjonować ich obieg.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: