eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Pracujesz w Boże Ciało? Zgłoś się po odbiór dnia wolnego za święto

Pracujesz w Boże Ciało? Zgłoś się po odbiór dnia wolnego za święto

2016-05-25 13:26

Pracujesz w Boże Ciało? Zgłoś się po odbiór dnia wolnego za święto

Pracujesz w Boże Ciało? Zgłoś się po odbiór dnia wolnego za święto © BillionPhotos.com - Fotolia.com

1 maja, 3 maja, Boże Ciało – spora część pracowników nie przychodzi w te dni do pracy. Jest też i taka grupa osób, dla których niedziela czy święto państwowe to zwyczajny dzień pracy, np. kierowca, lekarz czy restaurator. W tej grupie znajdują się też osoby współpracujące z zagranicznymi kontrahentami.

Przeczytaj także: Praca w sobotę: czy będzie rekompensata finansowa?

Generalnie takie dni jak święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, 1 i 3 maja czy Boże Ciało są dniami odpoczynku od pracy. Co do zasady Kodeks Pracy nie pozwala na pracę w niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy (art. 1519 ww. kodeksu).

Jednocześnie jednak przepisy kodeksu wskazują wyjątkowe stanowiska i branżę, w których pracownik może przyjść na dyżur w niedzielę i święta. I tak, praca w niedzielę i święta jest dozwolona m.in.:
  • w ruchu ciągłym,
  • przy pracy zmianowej,
  • przy niezbędnych remontach,
  • w transporcie, komunikacji,
  • w rolnictwie i hodowli,
  • w gastronomii, hotelach, zakładach opieki zdrowotnej (tj. w branżach, gdzie wykonuje się prace konieczne ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności), czy wreszcie
  • przy świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej odbieranych poza terytorium RP, jeśli zgodnie z przepisami obowiązującymi odbiorcę usługi, te „polskie” niedziele i święta są u niego dniami pracy (art. 15110 Kodeksu Pracy). Ta regulacja obowiązuje od ponad dwóch lat.

Skupiając się na ostatnim punkcie, może tu chodzić np. o osoby zatrudnione w biurze, które obsługują dostawy od zagranicznych kontrahentów, w których krajach święta nie pokrywają się z polskimi. Warto też dodać, że możliwość pracy w niedziele i święta dotyczy też pracowników, których praca polega na zapewnianiu możliwości świadczenia usług drogą elektroniczną dla firm zagranicznych. Dobrym przykładem mogą być działy IT.

fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com

Pracujesz w Boże Ciało? Zgłoś się po odbiór dnia wolnego za święto

Pracodawca musi zapewnić inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po niedzieli lub święcie.


Rekompensata pracy w Boże Ciało


Taką pracę z zagranicznym kontrahentem pracownik ma prawo sobie „odebrać”. Pracodawca ma obowiązek zapewnić temu pracownikowi:
  • inny dzień wolny od pracy w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po niedzieli lub święcie, a kiedy nie jest to możliwe, to do końca okresu rozliczeniowego – za pracę w niedzielę,
  • inny dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego – za pracę w święto.

Rekompensatą pracy w święta lub niedzielę jest też nabycie prawa przez pracownika 100% dodatku do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w święto (lub w niedzielę), jeśli udzielenie dnia wolnego we wspomnianych powyżej nie było możliwe lub nie miało miejsca. Brak udzielenia dnia wolnego w zamian za pracującą niedzielę czy święto powoduje bowiem przekroczenie normy czasu pracy, tj. nadgodziny.

Przydatne linki:
Kodeks pracy


Jeśli święto przypada w niedzielę (tak jak miało to miejsce w tym roku z 1 maja), stosuje się przepisy określające zasady rekompensaty za pracę w niedzielę.

Katarzyna Miazek,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: