eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Nowa ustawa o działalności ubezpieczeniowej polepszy sytuację konsumentów

Nowa ustawa o działalności ubezpieczeniowej polepszy sytuację konsumentów

2015-10-13 09:32

Nowa ustawa o działalności ubezpieczeniowej polepszy sytuację konsumentów

Nowe przepisy pomogą ubezpieczonym © Sergey Nivens - Fotolia.com

Polska stanęła przed koniecznością dostosowania krajowego prawa ubezpieczeniowego do wymagań unijnej dyrektywy 2009/138/WE (tzw. Solvency II). W następstwie tego powołana do życia została ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Nowe przepisy są istotne nie tylko z punktu widzenia zakładów ubezpieczeniowych, ale również perspektywy konsumentów.

Przeczytaj także: Termin reklamacji wydłużony

Odstąpienie od zawartej umowy będzie teraz łatwiejsze …


Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej to akt prawny, który kompleksowo reguluje zasady funkcjonowania podmiotów rynku ubezpieczeniowego. Jest to konieczne, ponieważ nowy akt prawny zastąpi ustawę o działalności ubezpieczeniowej z 22 maja 2003 r. W związku z powyższym, ustawa uchwalona przez Sejm precyzuje m.in. takie kwestie, jak polityka finansowa zakładów ubezpieczeń i nadzór nad tymi podmiotami.

Nina Kuczyńska z porównywarki Ubea.pl zaznacza, że w nowych przepisach znajdziemy również zmiany, które będą istotne dla klientów zakładów ubezpieczeń. Jeden z przykładów to bardziej korzystne zasady odstąpienia od umowy ubezpieczenia przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej (tzw. konsumenta). Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej wprowadza zmianę zgodnie, z którą prawo odstąpienia przez konsumenta nie zawsze wygaśnie po 30 dniach od zawarcia umowy. Taka zasada będzie obowiązywała jeśli zakład ubezpieczeniowy nie przekaże wymaganej informacji o możliwości odstąpienia od umowy, przed jej zawarciem.
„W opisywanej sytuacji, trzydziestodniowy termin będzie biegł od dnia, w którym ubezpieczający dowiedział się o prawie do wypowiedzenia. Nowa ustawa nie zmienia jednak reguły zgodnie, z którą miesięczny termin odstąpienia obowiązuje dla umów zawartych przez konsumenta na okres dłuższy niż pół roku” - wyjaśnia Nina Kuczyńska z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Nowe przepisy pomogą ubezpieczonym

Zmiany korzystne dla konsumenta dotyczą między innymi prowadzenia sporów sądowych z ubezpieczycielem.


Według Niny Kuczyńskiej, zmiany korzystne dla konsumenta dotyczą również prowadzenia sporów sądowych z ubezpieczycielem. Nowe przepisy wskazują, że ubezpieczony, ubezpieczający lub uprawniony z umowy zawsze będzie mógł wytoczyć powództwo przed sądem właściwym dla jego miejsca zamieszkania. Obecnie takie prawo ma tylko osoba dochodząca roszczeń z tytułu obowiązkowego OC dla kierowców lub rolników (patrz artykuł 20 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych). Po planowanych zmianach, pozew w lokalnym sądzie zawsze będą mogli złożyć również spadkobiercy osoby ubezpieczonej lub uprawnionej z umowy ubezpieczenia.

Nowe regulacje utrudnią nieuczciwą sprzedaż ubezpieczeń


W ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej znajdziemy także pewne rozwiązania, które mają chronić klienta zakładu ubezpieczeń przed nieuczciwą sprzedażą polis. Nowe regulacje są odpowiedzią na kontrowersje związane z inwestycyjnymi ubezpieczeniami na życie. Firmy oferujące takie ubezpieczenia, przed zawarciem umowy będą musiały dostarczyć klientowi między innymi zrozumiałe informacje dotyczące:
  • celu i charakteru umowy
  • wszystkich świadczeń i kosztów
  • profilu ryzyka ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych
  • istniejącego ryzyka inwestycyjnego
  • rekomendowanego okresu trwania umowy

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: