eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Znowelizowany Kodeks pracy i inne zmiany w prawie w sierpniu 2015

Znowelizowany Kodeks pracy i inne zmiany w prawie w sierpniu 2015

2015-08-28 00:44

Przeczytaj także: Elektroniczne zwolnienie lekarskie i inne zmiany w prawie w lipcu 2015


21. Nowelizacja ustawy o Funduszu Kolejowym.


W dniu 5 sierpnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o Funduszu Kolejowym.

Ustawa ma na celu przedłużenie stosowania na lata 2016-2020 finansowania lub współfinansowania przez województwa zadań w zakresie zakupu, modernizacji oraz napraw pojazdów kolejowych przeznaczonych do przewozów pasażerskich wykonywanych na podstawie umowy o świadczenie usług publicznych

Ustawa weszła w życie z dniem 14 sierpnia 2015 roku.

22. Nowe prawo konsularne.


W dniu 5 sierpnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne.

Podstawowym celem ustawy jest dostosowanie przepisów prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 października 2014r. sygn. K 8/14 (Dz. U. poz.1521), który nakazał do 6 listopada 2015r uregulowanie na poziomie ustawy materii dotychczas uregulowanej zarządzeniem.
Prawo konsularne reguluje: zagadnienia organizacyjne urzędów konsularnych, egzaminy na konsulów, funkcje konsularne, postępowanie przed konsulem, opłaty konsularne oraz problematykę konsulów honorowych.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2015 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących m.in. realizacji pomocy finansowej obywatelom państw Unii Europejskiej, które nie mają przedstawicielstwa dyplomatycznego lub konsularnego na terytorium państwa przyjmującego, które wchodzą w życie z dniem 1 maja 2018 r.

23. Zmiany w KPC oraz w Prawie o notariacie.


W dniu 5 sierpnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy – Prawo o notariacie - podpisana 5 sierpnia 2015 r. oraz niektórych innych ustaw.

Głównym celem uchwalonej ustawy jest przyjęcie przepisów niezbędnych do skutecznego wykonywania w Polsce rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 650/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego (obowiązuje od 17 sierpnia 2015 roku).

Ustawa weszła w życie z dniem 17 sierpnia 2015 roku.

24. Zmiany w KRiO, KPC oraz o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastepczej.


W dniu 5 sierpnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Zmiany wprowadzone w ustawie – Kodeks postępowania cywilnego powodują, że sąd opiekuńczy w sprawach o przysposobienie będzie występował do wskazanego ośrodka adopcyjnego o świadectwo ukończenia przez przysposabiającego szkolenia dla kandydatów do przysposobienia dziecka oraz opinię o tego rodzaju kandydatach. Ustawa precyzuje, iż wskazanie osoby przysposabiającego przez rodziców, o którym mowa w art. 1191a ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy będzie następowało przed sądem opiekuńczym właściwym dla osoby przysposabiającego lub osoby mającej być przysposobioną.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 18 września 2015 roku.

25. Nowelizacja Ordynacji podatkowej.


W dniu 5 sierpnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja wprowadza do przepisów Ordynacji podatkowej, zasadę, zgodnie z którą niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika.

Ustawa uchyla przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym osób prawnych dotyczące kasowego rozliczenia „przeterminowanych” faktur w podatkach dochodowych. Zgodnie z tymi przepisami (obowiązującymi od 1 stycznia 2013 r.) w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwot wynikających z faktury lub innego dokumentu i nieuregulowania tych kwot w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest zobowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów, o kwotę wynikająca z tych dokumentów.

Ustawa zmienia zasady dokonywania kontroli przedsiębiorcy na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wprowadza możliwość przeprowadzenia kontroli, za zgodą lub na wniosek kontrolowanego, w miejscu przechowywania dokumentacji, w tym ksiąg podatkowych, innym niż siedziba i miejsce wykonywania działalności kontrolowanego. Wskazuje także, że w przypadku gdy dokumentacja jest prowadzona lub przechowywana poza siedzibą kontrolowanego, kontrolowany na żądanie kontrolującego jest obowiązany zapewnić dostęp do dokumentacji w swojej siedzibie albo w miejscu jej prowadzenia lub przechowywania, jeżeli udostępnienie jej w siedzibie może w znacznym stopniu utrudnić wykonywanie przez kontrolowanego działalności gospodarczej.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

źródło: www.prezydent.pl

poprzednia  

1 ... 3 4

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: