eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Prawo działalności gospodarczej: jakie zmiany?

Prawo działalności gospodarczej: jakie zmiany?

2014-12-21 01:15

Przeczytaj także: Działalność gospodarcza: czy rzeczywiście będzie łatwiej?


Urzędnik przyjmie niekompletny wniosek


Nowe prawo o działalności gospodarczej zakłada, że przy wydawaniu decyzji narzucającej przedsiębiorcy konieczność wykonania jakiejś czynności, urzędnicy będą ustalali rozsądne terminy, a więc biorące pod uwagę potrzebny czas i interes społeczny. Będą musieli także przyjmować wnioski niekompletne, dzięki czemu przedsiębiorca nie będzie musiał obawiać się opóźnienia w rozpoczynaniu postępowań. Jednocześnie potwierdzenie przyjęcia wniosku zostanie poszerzone m.in. o informację o „milczącej akceptacji” (jeśli w danym przypadku to rozwiązanie funkcjonuje), czyli przedsiębiorca będzie wiedział, że brak odpowiedzi ze strony urzędu w odpowiednim terminie będzie równoznaczny z decyzją pozytywną.

Przedsiębiorcy – wg projektu założeń do prawa o działalności gospodarczej – powinni być informowani o tym, jakie jest planowane rozstrzygnięcie w ich sprawie, co pozwoli im złożyć np. dodatkowe wyjaśnienia. Jednocześnie także resort chce dać przedsiębiorcom prawo do przyjęcia obowiązków, od których spełnienia urząd uzależnia wydanie zgody w jakiejś dziedzinie. Oznacza to, że np. przedsiębiorca ubiegający się o zgodę na budowę zakładu, który nie dopełnił wszystkich wymagań, będzie mógł je wypełnić po ich wskazaniu przez urzędników. To pozwoli na uzyskanie potrzebnego zezwolenia już w pierwszym postępowaniu, podczas gdy w obecnym stanie prawnym przedsiębiorca musiałby po wypełnieniu zobowiązań wszczynać nową procedurę administracyjną.

W kontrolach także nieco inaczej


Innym elementem wymagającym poprawki są – wg Ministerstwa Gospodarki – przepisy dotyczące kontroli. Chce ono na przykład, aby kontrole planowe były dokonywane na podstawie wcześniejszej analizy ryzyka wystąpienia nieprawidłowości. Ma to uchronić przedsiębiorców, u których do tej pory nie stwierdzono nieprawidłowości, przed niepotrzebnym sprawdzaniem przez urzędników.

Innym pomysłem, który znalazł się w projekcie założeń nowego prawa, jest możliwość odstąpienia od karania przedsiębiorcy, który rozpoczyna działalność gospodarczą. W okresie roku od startu firmy urzędnicy, którzy dopatrzą się niewielkich uchybień, będą udzielali jedynie pouczenia.

Przedsiębiorca będzie mógł także prosić o przeprowadzenie wspólnej kontroli przez przedstawicieli kilku urzędów, jeśli dotyczy to jednego obszaru, co z jednej strony skróci liczbę sprawdzeń, a z drugiej przyspieszy niektóre procedury (np. w sprawie dopuszczenia budynku do użytkowania).

Ambitny termin


Resort gospodarki chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać już od 1 stycznia 2016 r. To termin ambitny, biorąc pod uwagę, że na razie powstały jedynie założenia do projektu ustawy.

Marek Siudaj,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: