eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym podpisana przez Prezydenta

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym podpisana przez Prezydenta

2014-12-03 00:16

Przeczytaj także: Zmiana ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym


Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym.

Dnia 20 listopada 2014 roku Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 10 października 2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym.

Nowelizacja wprowadza zmianę dotyczącą zwolnienia od uiszczenia opłaty za wydanie z Krajowego Rejestru Karnego informacji o osobie, wolontariuszy będących kandydatami na wychowawców lub kierowników zorganizowanych form wypoczynku dla dzieci i młodzieży, którzy są obowiązani do przedstawienia informacji z KRK organizatorowi wypoczynku na podstawie art. 92a ust. 1b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

Nowelizacja ustawy o kuratorach sądowych.

Dnia 20 listopada 2014 roku Prezydent podpisał również ustawę z dnia 10 października 2014 r. o zmianie ustawy o kuratorach sądowych.

Ustawa dotyczy rozszerzenia przysługującego kuratorom sądowym prawa ustanawiania obrońców nie tylko spośród kuratorów zawodowych, ale także spośród adwokatów lub radców prawnych w postępowaniu, którego celem jest pociągnięcie kuratora sądowego do odpowiedzialności dyscyplinarnej w związku z naruszeniem przez niego obowiązków służbowych.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Zmiany w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji.

Dnia 21 listopada 2014 roku Prezydent Komorowski podpisał także ustawę z dnia 10 października 2014 r. o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

Nowelizacja wprowadza modyfikację trybu wygaśnięcia powołania na stanowisko komornika, ma na celu zwiększenie gwarancji ochrony praw osób - adresatów czynności podejmowanych przez komorników sądowych poprzez dodanie przepisów o pozbawieniu z mocy prawa możliwości wykonywania zawodu przez komornika, który:
  • został skazany za przestępstwo umyślne,
  • wydane zostało wobec niego orzeczenie dyscyplinarne o ukaraniu wydaleniem ze służby komorniczej,
  • zrezygnował z pełnienia obowiązków komornika.
W powyższych przypadkach powołanie wygasało będzie z chwilą odpowiednio złożenia rezygnacji, uprawomocnienia wyroku albo orzeczenia dyscyplinarnego.

Obecna procedura odwołania komornika w przypadku: prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe, czy prawomocnego ukarania karą wydalenia ze służby komorniczej w postępowaniu dyscyplinarnym, nie powoduje ex lege utraty zajmowanego stanowiska, gdyż skutek ten następuje dopiero w wyniku decyzji Ministra Sprawiedliwości.

W nowelizacji zaproponowano, aby w określonych przypadkach powołanie na stanowisko komornika wygasało z mocy prawa. Minister Sprawiedliwości będzie jedynie zawiadamiał o wygaśnięciu powołania komornika oraz o usunięciu z wykazu komorników: zainteresowanego, prezesa właściwego sądu apelacyjnego, prezesa sądu rejonowego oraz radę właściwej izby komorniczej.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

Zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Dnia 21 listopada 2014 roku Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

W wyniku nowelizacji ustawy w roku 2015 wprowadzony zostanie modyfikacji mechanizmu waloryzacji świadczeń z powszechnego ubezpieczenia społecznego, z ubezpieczenia społecznego rolników oraz zaopatrzeniowych (w tym tzw. „mundurowych”) i dodatków do świadczeń. Zmiana ma charakter incydentalny – w zasadach waloryzacji jest zachowana dotychczasowa reguła procentowego podwyższania świadczeń, z jednoczesnym ustanowieniem progu minimalnego wzrostu świadczenia o kwotę 36 zł. Sama waloryzacja stanowi mechanizm zmiany (zwiększenia) nominalnej wysokości świadczeń, mający przeciwdziałać spadkowi ich realnej wartości.

Druga istotna zmiana obejmuje ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i ustawę z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, rozszerzając krąg osób uprawnionych do zasiłku pogrzebowego (w stosunku do osób uprawnionych do renty rodzinnej), a także dodając nową kategorię osoby, nad którą została ustanowiona opieka prawna.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 marca 2015 r. z wyjątkiem art. 10, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: