eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym podpisana przez Prezydenta

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym podpisana przez Prezydenta

2014-12-03 00:16

Przeczytaj także: Zmiana ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym


Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Dnia 24 listopada 2014 roku Prezydent Komorowski podpisał ustawę z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Ustawa ma na celu poprawę warunków wykonywania działalności gospodarczej poprzez uproszczenie dotychczasowych regulacji, redukcję niektórych obowiązków informacyjnych, doprecyzowanie zagadnień budzących wątpliwości, wsparcie inwestycji oraz podniesienie efektywności pracy. Ustawa wprowadza zmiany m.in. w zakresie procedur kontrolnych w polskich portach morskich, prawa pracy, prawa celnego, podatków dochodowych, podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego, ubezpieczeń społecznych, prawa ochrony środowiska, administrowania danymi osobowymi oraz przepisów regulujących podpis elektroniczny.

Jako przykłady dokonanych zmian można wskazać:
  • zachowanie przy zmianie pracodawcy, w określonych sytuacjach, ważności orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na danym stanowisku,
  • zastąpienie obecnego systemu rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych systemem ryczałtowym,
  • zwolnienie z podatku dochodowego wartości świadczenia dowozu do zakładu pracy transportem zbiorowym (autobusem) organizowanym przez pracodawcę oraz zwolnienie wartości świadczenia z tytułu bezpłatnej pomocy prawnej udzielanej osobom niezamożnym,
  • skrócenie czasu trwania kontroli granicznych w portach morskich do 24 (ewentualnie 48) godzin,
  • zmniejszenie obowiązków płatników w zakresie ZUS (zniesienie obowiązku sprawdzania prawidłowości danych przekazywanych do ZUS, zniesienie obowiązku przekazywania informacji z raportów miesięcznych osobom odprowadzającym wyłącznie składki zdrowotne),
  • wprowadzenie na gruncie podatku akcyzowego „Wiążącej informacji akcyzowej”, umożliwiającej uzyskanie wiążącej organy podatkowe informacji w zakresie klasyfikacji taryfowej oraz rodzaju wyrobu akcyzowego,
  • wskazanie wprost w ustawie o dostępie do informacji publicznej, że treść orzeczeń sądów powszechnych, Sądu Najwyższego, sądów administracyjnych, sądów wojskowych, Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Stanu stanowi informację publiczną.


Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 r., z wyjątkiem zmian w Kodeksie pracy, które mają wejść w życie z dniem 1 kwietnia 2015 r.

Zmiany w ustawie – Prawo o adwokaturze.

Dnia 26 listopada 2014 roku Prezydent Komorowski podpisał także ustawę z dnia 7 listopada 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo o adwokaturze oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa dotyczy usprawnienia postępowania dyscyplinarnego adwokatów oraz radców prawnych m.in. przez nadanie rzecznikom dyscyplinarnym, Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Adwokatury oraz Głównemu Rzecznikowi Dyscyplinarnemu statusu organów oraz określenia ich zadań, wydłużenie kadencji organów adwokatury, organów izb adwokackich i zespołów adwokackich oraz organów samorządu radców prawnych z 3 do 4 lat. Usprawnienia doręczania korespondencji w toku postępowania dyscyplinarnego. Modyfikacji zostały również poddane przepisy dotyczące zasad sporządzania i doręczania uzasadnień orzeczeń i postanowień kończących postępowanie dyscyplinarne.

Ustawa reguluje również możliwość prowadzenia postępowania w przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa obwinionego. Wydłuża terminy przedawnienia deliktów dyscyplinarnych. Obok kary dyscyplinarnej będzie można orzec dodatkowo obowiązek przeproszenia pokrzywdzonego. Ponadto, prawomocne orzeczenie w zakresie kary pieniężnej oraz kosztów postępowania stanowić będą tytuł egzekucyjny w rozumieniu art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego i po nadaniu mu klauzuli wykonalności przez sąd rejonowy właściwy ze względu na siedzibę sądu dyscyplinarnego, który wydał to orzeczenie, podlegać będą wykonaniu w drodze egzekucji prowadzonej w trybie niniejszej ustawy.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP.

Zmiany w ustawie o grach hazardowych.

Dnia 27 listopada 2014 roku Prezydent Komorowski podpisał także ustawę z dnia 7 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych.

Celem ustawy jest ułatwienie w korzystaniu wyłącznie przez organizacje pożytku publicznego, z prawa do organizowania gier losowych określonych w ustawie o grach hazardowych: loterii fantowej oraz gry bingo fantowe, w celu pozyskiwania środków finansowych na realizację celów statutowych. Ułatwienie polega na zwolnieniu organizacji pożytku publicznego z obowiązku uzyskania zgody Izby Celnej pod warunkiem, że wartość puli wygranych nie przekracza piętnastokrotności kwoty bazowej, o której mowa w art. 70 ustawy. Łączna wartość puli wygranych w loteriach fantowych lub w grze bingo fantowe organizowanych przez daną organizację pożytku publicznego w oparciu o zgłoszenie nie będzie mogła przekroczyć w ciągu roku kalendarzowego trzydziestokrotności kwoty bazowej, o której mowa w art. 70 ustawy.

Pozostałe przepisy ustawy dotyczą kwestii technicznych związanych z organizacją gier losowych, m.in. sposobu ustalania właściwości miejscowej naczelnika urzędu skarbowego któremu należy zgłosić loterię fantową lub grę bingo fantowe a także ustalenia sposobu informowania o zmianach wprowadzonych w regulaminie loterii i gier. Ponadto zgodnie z przyjętym w ustawie rozwiązaniem, jeśli wartość puli wygranych w loterii fantowej lub grze bingo fantowe przekracza wartość kwoty bazowej o której mowa w art. 70 ustawy, organizacja pożytku publicznego będzie zobowiązana do uiszczenia podatku od gier.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

poprzednia  

1 ... 5 6

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: