eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Badania kierowcy: decyduje rodzaj pojazdu

Badania kierowcy: decyduje rodzaj pojazdu

2013-12-31 11:34

Przeczytaj także: Badania psychologiczne prowadzących samochody służbowe


Wypadek i co dalej

Jeśli pracownik-kierowca uczestniczył w wypadku drogowym lub kolizji o konieczności przeprowadzenia kontrolnych badań lekarskich decyduje i kieruje na nie policja i na jej wniosek starosta (prezydent miasta). Dzieje się tak zawsze, kiedy dochodzi do śmierci innej osoby lub ciężkiego uszczerbku na jej zdrowiu. Takie samo postępowanie dotyczy kierującego pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu.

Pracodawca nie ma obowiązku ani uprawnienia przejmować kompetencji organów państwowych w tym zakresie. Jeśli natomiast wypadek spowoduje przerwę w zatrudnieniu, wówczas pracownik-kierowca wracający do swoich obowiązków powinien zostać wysłany przez pracodawcę na dodatkowe badania kontrolne. Zgodnie z Kodeksem pracy w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni pracownik podlega obowiązkowym kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do pracy. Przedsiębiorca nie może pozwolić wykonywać obowiązków zawodowych osobie niemającej aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do świadczenia pracy na określonym stanowisku.

Konsekwencja poniesie pracodawca

Pracodawca musi przekazać placówce wykonującej badania profilaktyczne informacje, że dany pracownik wykorzystuje do pracy pojazd służbowy lub prywatny, nawet jeśli czyni to okazyjnie. Na jej podstawie lekarz medycyny pracy zadecyduje i zleci wymagane prawem badania. Na tego rodzaju badania kieruje przedsiębiorca, zatem to on decyduje, komu w firmie powierzy taką kompetencje: skierowanie mogą wypisywać np. zarządzający flotą czy kadrowi. Zaświadczenie lekarskie powinno znajdować się w aktach osobowych zatrudnionego. Brak badań to oczywiście uchybienie obciążające przedsiębiorstwo, za które sankcją są kary przewidziane w Kodeksie pracy i ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy. Bez badań żaden pracownik nie powinien być bowiem dopuszczony do pracy.

* Na podst. Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. nr 125, poz. 874 z późn. zm.).
** art. 229 k.p.
*** Szczegółowym aktem prawnym, dającym pełną odpowiedź na wątpliwości związane z pracowniczymi badaniami jest wciąż obowiązujące Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332 z późn. zm.).
**** Zgodnie ubiegłoroczną nowelizacją Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. Nr 2, poz. 15 z późn. zm.).

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: