2014-01-09 11:42
W polskim prawie obowiązuje zakaz dyskryminacji w pracy © Minerva Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Równe traktowanie w zatrudnieniu
Biorąc jednak pod rozwagę przepisy prawa pracy, to pomimo iż wprost przewidują one, że jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy – jest niedopuszczalna, to w praktyce niestety zdarzają się sytuację, w których ten zakaz ten jest łamany.Przydatne linki:
- Kodeks pracy
oprac. : Anna Kasza / Ślązak, Zapiór i Wspólnicy
Dyskryminacja na rynku pracy
Dyskryminacja ze względu na wiek ma się dobrze
Dyskryminacja ze względu na wiek jest problemem w Polsce?
Dyskryminacja w pracy: mamy 5 miejsce w UE
Równe traktowanie w zatrudnieniu
Dyskryminacja ze względu na wiek a zarobki kobiet
Dyskryminacja ze względu na wiek
Kobiety na rynku pracy ciągle walczą o wyrównanie szans?
Walka o równouprawnienie płci na rynku pracy jeszcze trwa
martynaa9126 / 2014-01-15 17:26:52
Dyskryminacja w pracy jest bardzo ważnym tematem, gdyż każdy z nas może spotkać się w swojej karierze zawodowej z tym problemem. Mimo że dyskryminacja w pracy, w polskim prawie jest zabroniona zdarzają się sytuacje łamania tegoż prawa. Każdy pracodawca powinien równo traktować swoich pracowników jak i potencjalnych kandydatów na pracownika. Pracownicy mogą być dyskryminowani między innymi z powodu: płci, wieku, niepełnosprawności, poglądów religijnych, orientacji seksualnej czy też z powodu przynależności politycznej. Wymienione przeze mnie czynniki moim zdaniem są najczęstszą przyczyną dyskryminacji. Często również kobiety w ciąży doświadczają dyskryminacji w miejscu pracy. Jak wiadomo pracodawca nie może zwolnic kobiety w stanie błogosławionym, stan, w którym się znajduje nie upoważnia pracodawcy do zerwania umowy. Kobiety boją się w dzisiejszych czasach zakładać rodziny gdyż bardzo często nie jest to mile widziane przez pracodawców. Stają się dla nich mniej dyspozycyjne, co może powodować obniżenie efektywności pracy kobiety posiadającej dzieci a co za tym idzie spadek uznania firmy na rynku pracy. Jak wiadomo często pracodawcy dobro firmy stawiają ponad dobro pracownika, zapominając, że to dzięki ludziom ich firma prawidłowo funkcjonuje. W artykule jest również poruszony temat wyglądu, jako przyczyny dyskryminacji. Uważam, że wygląd nie świadczy o umiejętnościach i inteligencji. Nikt nie miał możliwości wyboru urody, dlatego wygląd nie powinien być przyczyną gorszego traktowania pracowników. Podział obowiązków pod względem aparycji jest niedopuszczalny. Pracodawca nie może osób „ładnych” przydzielać do pracy lżejszej, łatwiejszej i bardziej atrakcyjnej, a osoby „brzydkie” do ciężkiej i np. mniej płatnej.
Po przeczytaniu artykułu myślę, że każdy zastanowi się czy sam nie doświadczył dyskryminacji lub czy przypadkiem nie był jej świadkiem. Możemy sobie nie zdawać sprawy, że niektóre sytuacje w firmie, w której pracujemy, mogą podlegać dyskryminacji.
Martyna Różańska
[ odpowiedz ] [ cytuj ]
Dzień dobry, dziś przynosząc do pracy zwolnienie lekarskie - jestem w ciąży - dostałam naganę od pracodawcy. Czy taka nagana jest zasadna ...
Czy dyrektor Wydziału może zabronić swoim pracownikom kontaktów z kilkoma wytypowanymi pracownikami innego wydziału? Wytypowani pracownicy są ...
Dziś Światowy Dzień Mediów Społecznościowych. Jakie błędy popełniamy?
Od lipca wyższe wypłaty rent i emerytur
Polacy wolą Disney+ od Netflixa
Raty kredytów rosną dużo szybciej niż ceny najmu
Branża eventowa ruszyła z impetem, ale ma 360 mln zł zaległości
Ceny ubezpieczenia OC zaskakują
Przemysł motoryzacyjny: trwają zmagania z rzeczywistością