eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Kupno gotowej spółki: jakie korzyści?

Kupno gotowej spółki: jakie korzyści?

2013-12-16 00:22

Kupno gotowej spółki: jakie korzyści?

Jakie korzyści z kupna gotowej spółki? © Picture-Factory - Fotolia.com

Obrót gotowymi spółkami to w Polsce stosunkowo młody rynek, rozwijający się jednak bardzo dynamicznie. Istnieją racjonalne i czysto ekonomiczne przesłanki sprawiające, że zakup gotowego podmiotu opłaca się przedsiębiorcom: wysokie koszty założenia spółki przy asyście prawnika i notariusza oraz - niemniej ważna - oszczędność czasu.

Przeczytaj także: Dlaczego warto kupić spółkę "bez historii"?

Na Zachodzie handel gotowymi spółkami jest traktowany jako normalna forma działalności gospodarczej. Polacy decydują się na zakup takiego podmiotu głównie wtedy, gdy zachodzi wynikające z konkretnych uwarunkowań zapotrzebowanie – na spółkę o określonej specyfikacji, posiadającą konkretne zezwolenie lub koncesję; taką, która dostała dotację lub jest zadłużona (co można wykorzystać do stworzenia tarczy podatkowej). Rozwiązanie to ma jednak wiele zalet.

Czas to pieniądz - przedsiębiorcy powinni zdawać sobie sprawę, że to utarte sformułowanie nigdy nie miało większego znaczenia niż teraz, w dobie ekspresowej wymiany informacji. Każdy, kto ma dobry pomysł na biznes, musi zacząć go realizować jak najszybciej, by nie dać się wyprzedzić konkurencji. Rejestracja nowej spółki jest natomiast procesem czasochłonnym i może trwać nawet 4 tygodnie (przy czym wpis do rejestru to nie koniec, bo potrzebny jest także NIP i REGON). Polski kodeks spółek handlowych jest na tyle zawiły, że samodzielne „przebrnięcie” przez procedurę rejestracji jest niezwykle trudnym zadaniem. Doprowadziło to do sytuacji, w której stawki profesjonalnych pełnomocników i notariusza zaczynają zbliżać się do kosztów zakupu gotowego podmiotu.

Od 1 stycznia 2012 roku istnieje możliwość rejestracji spółki z o.o. przez Internet, co stanowi spore udogodnienie dla przedsiębiorców, gdyż pozwala na rejestrację podmiotu w jeden dzień. Niestety, możliwości takiej nie posiadają osoby, które chcą prowadzić działalność w innej formie, np. spółki akcyjnej czy komandytowej. Gotową spółkę można zaś nabyć w trakcie jednego spotkania, podczas którego otrzymuje się kompletną dokumentację i reguluje w banku formalności związane z przejęciem kont. Jest to komfortowe i efektywne rozpoczęcie działalności gospodarczej, gwarantujące szybkie wejście na rynek.

fot. Picture-Factory - Fotolia.com

Jakie korzyści z kupna gotowej spółki?

Istnieją racjonalne i czysto ekonomiczne przesłanki sprawiające, że zakup gotowego podmiotu opłaca się przedsiębiorcom: wysokie koszty założenia spółki przy asyście prawnika i notariusza oraz - niemniej ważna - oszczędność czasu.


Obecnie dostępna jest szeroka gama gotowych podmiotów: od spółek „czystych” (nie prowadziły operacji gospodarczych, nie zatrudniały pracowników i nie zaciągały zobowiązań) przez wyposażone w odpowiednie licencje i koncesje aż po podmioty z dłuższą (nawet dwuletnią) historią. Sprzedający często oferują także ich indywidualizację – zmianę umowy i rodzaju działalności, nazwy i adresy siedziby oraz składu organów zarządzających i nadzorczych.

Choć samo kupno gotowej spółki jest nieskomplikowane i przebiega szybko, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim, należy szukać firmy o dobrej opinii – aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w rozpoczynanym biznesie, oferowane przez nią podmioty muszą zostać zarejestrowane zgodnie z przepisami prawa i być wyposażone we wszystkie atrybuty formalne niezbędne do rozpoczęcia działalności gospodarczej (m.in. mieć numery KRS, NIP i REGON). Nie mogą posiadać negatywnej historii gospodarczej i jakichkolwiek zobowiązań – prawnych, handlowych czy wynikających z zatrudnienia pracowników. Proces sprzedaży powinien przebiegać szybko i sprawnie oraz być zakończony wręczeniem prowadzonych na bieżąco ksiąg rachunkowych i kompletu rzetelnie przygotowanych dokumentów.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: