eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › BHP w firmie: narażenie na azbest

BHP w firmie: narażenie na azbest

2009-06-29 11:07

Przeczytaj także: BHP na budowie: warunki socjalne i higieniczne


Kontrola stężenia

Zatrudniający ma obowiązek podejmowania działań, których celem jest minimalizowanie szkodliwego działania pyłu azbestowego i ograniczanie jego stężenia w powietrzu co najmniej do wartości najwyższego dopuszczalnego stężenia, określonej w odrębnych przepisach (§ 5 ust. 1 rozporządzenia).

Jeżeli dopuszczalna wartość stężeń jest przekroczona, pracodawca musi wstrzymać wykonywanie pracy przez pracowników oraz niezwłocznie podjąć działania w celu obniżenia stężenia pyłu azbestu do wartości dopuszczalnej. Pracownicy mogą wrócić do swych obowiązków dopiero po stwierdzeniu, że stężenie pyłu osiągnęło dopuszczalną wartość (§ 7 ust. 1-2 rozporządzenia).

Środki ochrony układu oddechowego

Jeśli podjęte przez pracodawcę działania spalą na panewce i okaże się, że obniżenie stężenia pyłu azbestu do wartości dopuszczalnej nie jest możliwe, podjęcie pracy jest możliwe tylko i wyłącznie pod warunkiem zastosowania odpowiednich środków ochrony układu oddechowego. Należy jednak pamiętać, że używanie przez pracowników tych środków jest dopuszczalne jedynie w sytuacjach wyjątkowych, jako rozwiązanie uzupełniające lub awaryjne. Ustawodawca zakazuje bowiem zastępowania nimi technicznych środków ograniczających narażenie pracowników na działanie pyłu azbestu (§ 7 ust. 3-4 rozporządzenia).

W przypadku prowadzenia prac w warunkach, które determinują konieczność stosowania środków ochrony układu oddechowego - szef jest zobligowany, po uprzedniej konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami, zapewnić załodze przerwy na odpoczynek w miejscach, w których nie występuje narażenie na działanie pyłu azbestu (§ 6 rozporządzenia).

Środki ochrony układu oddechowego służące do użytku jednorazowego należy wymieniać po każdej zmianie roboczej lub gdy opory oddychania odczuwalnie wzrosną. Konieczne jest przy tym pamiętać, że niedopuszczalne jest zdejmowanie ich w strefie zanieczyszczonej pyłem azbestu. Wszelkich zmian elementów filtrujących należy bowiem dokonywać po wyjściu z tej strefy (§ 12 ust. 1-2 rozporządzenia).

Przeglądy maszyn i urządzeń

Maszyny i inne urządzenia, które stosuje się przy pracach związanych z zabezpieczaniem wyrobów albo usuwaniem wyrobów lub innych materiałów zawierających azbest, powinny być wyposażone w instalacje odciągów miejscowych zaopatrzone w wysoko efektywne filtry.

Koniecznością jest regularne poddawanie ich przeglądom, regulacji, konserwacji oraz koniecznym naprawom. Jeżeli tylko jest to możliwe, czynności te należy wykonywać w strefie pracy tych instalacji i urządzeń (§ 8 ust. 1-2 rozporządzenia).

Odpady

Podczas prac związanych z zabezpieczaniem albo usuwaniem wyrobów zawierających azbest nie da uniknąć się powstawania odpadów. Należy jednak przykładać szczególną wagę, aby powstawało ich jak najmniej, zwłaszcza jeżeli są drobne i słabo związane. Powstałe odpady nie powinny być mieszane z odpadami innego rodzaju (§ 9 ust. 1-2 rozporządzenia).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: