eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyAktualności › Państwo opłaci składki za rodziców na urlopie wychowawczym

Państwo opłaci składki za rodziców na urlopie wychowawczym

2013-08-16 14:13

Państwo opłaci składki za rodziców na urlopie wychowawczym

Rodzina © Kzenon - Fotolia.com

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, wprowadzającą opłacanie przez państwo składek na ubezpieczenia emerytalne oraz rentowe dla osób sprawujących opiekę nad dzieckiem i z tego tytułu rezygnujących z dotychczasowej aktywności zawodowej.

Przeczytaj także: Urlop wychowawczy w 2016: więcej czasu na wykorzystanie

Ustawa jest częścią rządowego pakietu zmian w polityce rodzinnej. Dzięki niej więcej rodziców zostanie objętych ubezpieczeniem społecznym w czasie przerwy w aktywności zawodowej w związku z wychowywaniem dziecka. Budżet państwa opłaci za nich składkę emerytalną i rentową przez maksimum 3 lata. Ustawa dotyczy osób bezrobotnych, pracujących na umowie o dzieło i zleceniach, samozatrudnionych i rolników.

Nowelizacja wprowadza między innymi definicję osoby sprawującej osobistą opiekę nad dzieckiem - jest to osoba fizyczna sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem własnym lub swojego małżonka, lub dzieckiem przysposobionym, przez okres do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 5 roku życia, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego, wymagającego osobistej opieki tej osoby, przez okres do 6 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Nowelizacja zmienia ponadto podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym - z ustalanej na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale na ustalaną na podstawie prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Dzięki tej zmianie czas poświęcony na wychowywanie dzieci nie wpłynie negatywnie na przyszłe emerytury rodziców. Wszyscy rodzice, bez względu na formę zatrudnienia, będą objęci ubezpieczeniem społecznym w czasie opieki nad dziećmi. Dotąd dotyczyło to wyłącznie osób zatrudnionych na etatach. Nowe przepisy wejdą w życie 1 września.

oprac. : Joanna Gacka / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: