eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Dokształcanie pracownika na warunkach pracodawcy

Dokształcanie pracownika na warunkach pracodawcy

2012-10-01 00:25

Przeczytaj także: Urlop szkoleniowy nie dla każdego pracownika


Omawiając uprawnienie do urlopu szkoleniowego i zwolnienia od pracy należy zwrócić uwagę na kwestię wnioskowego charakteru tych uprawnień. Wielu pracodawców obawia się, że udzielenie dokształcającemu się pracownikowi jakiegokolwiek odpłatnego wsparcia spowoduje, że będą musieli zagwarantować mu urlop szkoleniowy w wymiarze określonym w Kodeksie pracy. Nie jest to jednak do końca zgodne z prawdą, obowiązek udzielenia wspomnianego urlopu "aktualizuje się" bowiem dopiero po złożeniu przez pracownika odpowiedniego wniosku. Podobnie jest ze zwolnieniem od pracy - dopóki pracownik nie złoży wniosku o jego udzielenie, pracodawca nie musi tego robić.


Pracownik na studiach podyplomowych nie ma prawa do urlopu szkoleniowego, jeżeli studia te nie kończą się złożeniem i obroną pracy dyplomowej.

Co do innych świadczeń związanych z dokształcaniem, np. dofinansowania do czesnego, kosztów przejazdów, zakwaterowania czy pomocy naukowych, to przysługują one pracownikowi tylko wówczas, gdy strony ustalą tak w umowie szkoleniowej.

Z dystansem do dokształcania pracownika

Pracodawca, który nie zamierza zapewniać pracownikowi urlopu szkoleniowego i zwolnienia od pracy w celu dokształcania, musi "pilnować się", aby podjęte przez niego działania nie zostały zinterpretowane jako wyrażenie zgody na dokształcanie. W praktyce oznacza to niemożność przyznania pracownikowi jakiegokolwiek płatnego świadczenia czy uprawnienia, chociażby chodziło tylko o przyznanie prawa do zwolnień od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Nie wyklucza to przyznania pewnych ułatwień pracownikowi dokształcającemu się całkowicie z własnej inicjatywy, ale zakres tych uprawnień i ich charakter jest o wiele skromniejszy, niż ma to miejsce w przypadku podnoszenia kwalifikacji za zgodą pracodawcy. Pracownikowi podejmującemu naukę bez tej zgody może (ale nie musi) być przyznane zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia i urlop bezpłatny (art. 1036 K.p.). Wymiar urlopu lub zwolnienia od pracy powinien wynikać z porozumienia zawartego między pracodawcą a pracownikiem. Przyznanie wskazanych świadczeń i zawarcie porozumienia zależy wyłącznie od decyzji pracodawcy.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: