eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo dla biznesu › UOKiK znowu promuje program leniency

UOKiK znowu promuje program leniency

2012-06-11 10:57

Przeczytaj także: Polityka cenowa przedsiębiorcy pod kontrolą UOKiK


Podczas przeszukań przedsiębiorca ma obowiązek wpuścić kontrolujących do budynków i lokali, a także udostępnić dokumenty oraz nośniki danych. Ponadto zobowiązany jest do udzielenia wyjaśnień oraz informacji, o które proszą kontrolerzy.

Wielu przedstawicieli firm obawia się, że przekazane dane nie będą należycie chronione. Należy jednak pamiętać, że na kontrolujących ciąży ustawowy obowiązek ochrony wszelkich tajemnic uzyskanych w trakcie przeszukania.
Dlatego też warto współpracować z Urzędem. Utrudnianie przeprowadzania kontroli zagrożone jest wysoką karą finansową, mogącą wynieść nawet równowartość 50 mln euro.

Co grozi za udział w zmowie?


Prawo antymonopolowe zakazuje przedsiębiorcom zawierania porozumień, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku. Przedsiębiorcy, którzy rezygnują z rywalizacji rynkowej i decydują się na udział w zmowie muszą się liczyć z dotkliwymi sankcjami finansowymi. Mogą one sięgać nawet 10 proc. przychodu przedsiębiorcy w roku poprzedzającym wydanie decyzji. Określając wysokość kary bierze się pod uwagę rodzaj porozumienia, stopień oraz okoliczności naruszenia. Istotną rolę odgrywają również inne czynniki, takie jak rodzaj produktu, którego dotyczy zmowa czy też zmiany w strukturze rynku, wywołane porozumieniem.

W niektórych sytuacjach wysokość kary może zostać obniżona lub zwiększona – maksymalnie o 50 proc. Istnieje szereg okoliczności łagodzących, które prezes Urzędu może wziąć pod uwagę przy jej ustalaniu. Należą do nich m.in. bierna rola w porozumieniu, działanie pod przymusem, wycofanie się z porozumienia oraz aktywne współdziałanie z UOKiK w celu sprawnego zakończenia postępowania. Z kolei czynnikami obciążającymi mogą być takie okoliczności jak: posiadanie roli inicjatora porozumienia, przymuszanie, stosowanie środków odwetowych lub wywieranie presji na innych przedsiębiorców, mające na celu wprowadzenie naruszenia w życie.

Czy przyznać się do zawarcia zmowy?


Zgodnie z prawem za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję – np. zmowie cenowej grozi dotkliwa sankcja finansowa. Może ona wynieść nawet do 10 proc.przychodu przedsiębiorcy uzyskanegow roku poprzedzającym wydanie decyzji. Istnieje jednak możliwość uniknięcia wysokiej kary. Okazję taką daje program łagodzenia kar (leniency) – wystarczy zgłosić się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i dostarczyć dowodów na istnienie kartelu.

Przedsiębiorca chcący ubiegać się o odstąpienie od nałożenia kary nie może być inicjatorem porozumienia ani nakłaniać do udziału w nim. Powinien także jako pierwszy z uczestników zmowy dostarczyć informację o istnieniu zakazanego porozumienia, wystarczającą do wszczęcia postępowania antymonopolowego lub przedstawić dowód umożliwiający wydanie decyzji. Ponadto musi aktywnie współpracować z Prezesem Urzędu w toku postępowania, dostarczając wszelkich dowodów, którymi dysponuje oraz zaprzestać udziału w porozumieniu. Jeżeli przedsiębiorca złożył wniosek jako drugi (lub kolejny) albo był inicjatorem nielegalnych uzgodnień może ubiegać się o zmniejszenie kary.

O tym, w jakim stopniu kara może być obniżona decyduje kolejność złożenia wniosku. Dlatego, dla chcącego skorzystać z programu łagodzenia kar istotne znaczenie ma szybkie podjęcie decyzji o wyłamaniu się z antykonkurencyjnych porozumień i rozpoczęciu współpracy z Urzędem. Jak ogromną rolę odgrywa czas pokazuje sprawa dotycząca kartelu cementowego, w której na skorzystanie z procedury leniencyzadecydowało się dwóch przedsiębiorców. Pierwszy uniknął sankcji, w przypadku drugiego, który spóźnił się o jeden dzień, kara została obniżona o 50 proc., jednak mimo wszystko wyniosła kilkadziesiąt milionów złotych.

Ubiegający się o objęcie programem mogą złożyć formalny wniosek osobiście w siedzibie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie, pracownikowi UOKiK do protokołu, pocztą, faksem, a także e-mailem na adres: leniency@uokik.gov.pl. W dwóch ostatnich przypadkach niezbędne jest dostarczenie do Urzędu oryginału wniosku w ciągu 3 dni kalendarzowych.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: