eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Opłaty sądowe od pozwu o zapłatę

Opłaty sądowe od pozwu o zapłatę

2011-10-17 10:11

Przeczytaj także: Jak uzyskać nakaz zapłaty?


Jeśli nie ma podstaw do wydania nakazu w postępowaniu nakazowym, nie można wykluczyć, że sąd wyda nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Inaczej niż przy postępowaniu nakazowym, opłata sądowa nie ulega wówczas obniżeniu. Jeśli jednak pozwany po otrzymaniu nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym nie zaskarży go w ciągu dwóch tygodni i tym samym nakaz się uprawomocni, to sąd z urzędu zwróci osobie składającej pozew 3/4 opłaty od pozwu. Pozostałą 1/4 powinien oddać pozwany o zapłatę dłużnik.

Najtaniej w e-sądzie

Od 2010 r. można składać pozwy przez Internet, do tzw. e-sądu działającego pod adresem www.e-sad.gov.pl. Rozpatruje on wszystkie pozwy elektroniczne wnoszone z terenu całego kraju, bez względu na wartość przedmiotu sporu. Formalnie jest on wydziałem Sądu Rejonowego w Lublinie. W e-sądzie można uzyskać nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Odbywa się to bez wyznaczania rozprawy. Jeśli pozwany nie odwoła się od takiego nakazu w ciągu dwóch tygodni od jego otrzymania, to nakaz się uprawomocni. Jeżeli pozwany nakaz zaskarży, to sprawa jest przekazywana do tradycyjnego sądu. W zdecydowanej większości spraw pozwani nie zaskarżają jednak nakazów zapłaty.

Opłata sądowa od pozwu składanego w e-sądzie wynosi 1,25% wartości przedmiotu sporu, przy czym nie może być mniejsza niż 30 zł. Jest więc ona równie niska jak w przypadku spraw rozpoznawanych w postępowaniu nakazowym. W pozwie do e-sądu wystarczy wskazać dowody uzasadniające roszczenie (np. faktury, umowy), ale nie trzeba ich drukować czy skanować i dołączać do pozwu. Przed e-sądem nie składa się dokumentu pełnomocnictwa, nie ma więc również opłaty skarbowej od niego (17 zł).

Inne koszty

Jeśli w wyniku złożenia pozwu dojdzie do rozprawy, mogą pojawić się dodatkowe koszty związane z koniecznością przeprowadzenia dowodów. Chodzi tu przede wszystkim o opinie biegłych, koszty dojazdu do sądu świadków i utracony przez nich zarobek. Sąd może żądać od strony, która złożyła wniosek o przeprowadzenie takich dowodów, zaliczki na pokrycie tych kosztów.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 28.07.2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2010 r. nr 90, poz. 594 ze zm.).


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: