eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zaświadczenie od pracodawcy na wniosek pracownika

Zaświadczenie od pracodawcy na wniosek pracownika

2011-05-24 13:58

Przeczytaj także: Błędne świadectwo pracy nie zawsze oznacza odszkodowanie


RP-7 i świadectwo pracy w warunkach szczególnych

Dokumenty potwierdzające osiągnięte w danym zakładzie zarobki mają decydujące znaczenie przy ustalaniu wysokości świadczeń ubezpieczeniowych. Ubiegający się o emeryturę lub rentę musi przedłożyć stosowne dokumenty, w oparciu o które organ rentowy ustala prawo do wnioskowanego świadczenia oraz jego wysokość. Do najważniejszych z nich należy zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (RP-7) wystawiane przez pracodawców. Obowiązkiem pracodawców (płatników składek) jest współdziałanie z pracownikiem w gromadzeniu niezbędnej dokumentacji, co w tym przypadku przejawia się w obligatoryjnym, na wniosek ubezpieczonego, wydaniu omawianego zaświadczenia.

W niektórych przypadkach bardzo ważne dla byłego pracownika jest też uzyskanie zaświadczenia (świadectwa) pracy w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. To głównie od posiadania tego dokumentu i sposobu jego wypełnienia przez pracodawcę zależy możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę.

Praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze powinna być potwierdzona w świadectwie pracy albo w odrębnym zaświadczeniu o wykonywaniu takiej pracy, wystawionym przez pracodawcę. Świadectwo to powinno zawierać informację dotyczącą przyporządkowania konkretnego stanowiska pracy do rodzaju prac określonych w wykazach A i B rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Świadectwo pracy w warunkach szczególnych powinno być ponadto wystawione według wzoru przewidzianego przez akty resortowe wydane przez właściwych ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz centralne związki spółdzielcze na podstawie rozporządzenia.

W świadectwie pracodawca powinien podać okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, jej rodzaj i nazwę stanowiska pracy, ze wskazaniem odpowiedniego wykazu, pozycji rozporządzenia, jak również zarządzenia resortowego. Nazwa stanowiska pracy w szczególnych warunkach, na jakim był zatrudniony pracownik, wykazana w świadectwie, musi odpowiadać nazwie wymienionej w wykazie aktu resortowego. Nie może być ona niepełna ani tylko podobna.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7.02.1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. nr 8, poz. 43 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: