eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy

2011-05-18 13:30

Przeczytaj także: GIP: zaległy urlop na żądanie ważny do 31 XII 2008


Niestandardowy rozkład czasu pracy

W przypadku, gdy dobowy wymiar czasu pracy danego pracownika w niektóre dni tygodnia jest większy niż 8 godzin (np. 12 godzin), urlop liczy się metodą godzinową. W sytuacji, gdy pracownik weźmie urlop tego dnia, w którym zgodnie ze swoim rozkładem pracuje więcej niż 8 godzin, z przysługującej mu puli urlopowej odejmuje się nie tylko te 8 godzin, ale także te kilka godzin więcej, które musiałby przepracować tego dnia.

Tygodniowy rozkład czasu pracy Wiktora zakłada, że w środy pracuje on 10 godzin, zaś w czwartki 6 godzin. W pozostałe dni tygodnia pracuje 8 godzin. Ze względu na staż pracy poniżej 10 lat przysługuje mu 20 dni urlopu w ciągu roku.
Wiktor planuje pierwszy urlop w lutym 2010 roku. Doszedł do wniosku, że weźmie urlop w środę, gdyż wtedy najwięcej pracuje.

Wiktor dostanie tego dnia wolne na cały dzień, mimo iż dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Co z pozostałymi 2 godzinami? Odejmuje się je z kolejnego dnia urlopu przysługującemu Wiktorowi. Zatem biorąc urlop w środę, Wiktor wykorzystuje cały dzień urlopu oraz 1/4 (2 godziny z 8 godzin) kolejnego dnia urlopu. Do końca roku pozostało mu do wykorzystania 18 pełnych dni urlopu i 6 godzin.


Analogicznie postępujemy w przypadku dnia pracy krótszego niż 8 godzin.

Ten sam Wiktor pracuje w czwartki 6 godzin. Tego dnia bierze pierwszy urlop w 2010 roku.

Od wymiaru urlopu (20 dni × 8 godzin) odejmujemy 6 godzin. Zatem Wiktorowi pozostanie do wykorzystania 19 pełnych dni urlopu i 2 godziny.


Trzeba pamiętać, że tylko w określonych okolicznościach można udzielić pracownikowi urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym niższym niż 8 godzin. Jest to dozwolone w przypadku, gdy pracownik wykorzystał prawie cały urlop i pozostało mu do wykorzystania tylko kilka godzin.

Henryk pracuje we wtorki w wymiarze dobowym 8 godzin. W 2010 roku pozostały mu jeszcze 3 dni urlopu do wykorzystania. Chciałby wziąć 4 godziny urlopu we wtorek. Nie jest to jednak możliwe. Może on natomiast dostać cały dzień urlopu.

Róża również pracuje we wtorki 8 godzin. W 2010 roku pozostały jej jeszcze 4 godziny urlopu do wykorzystania. Chciałaby wziąć 4 godziny urlopu we wtorek. W tym przypadku jest to możliwe, gdyż nie ma ona już do dyspozycji pełnego dnia urlopu, a ma prawo do wykorzystania całego przysługującego urlopu.


Staż pracy

Do okresu zatrudnienia (stażu pracy), od którego zależy roczny wymiar urlopu, wlicza się wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia, nawet jeśli były przerwy w zatrudnieniu.

Jeśli pracownik pracuje w dwóch różnych firmach na umowę o pracę, do stażu pracy wlicza się również okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem kolejnego stosunku pracy.

Dawid pracuje w firmie Dobre Narzędzia od 1 kwietnia 2001 roku. 1 maja 2010 roku podejmie dodatkową pracę w firmie Usługi Naprawcze. Jego staż pracy wpływający na roczny wymiar urlopu to okres pracy w firmie Dobre Narzędzia od 1 kwietnia 2001 roku do 1 maja 2010 roku.

Okres nauki

Do stażu pracy wlicza się także czas poświęcony na naukę, począwszy od szkoły średniej. Może być to nawet 8 lat w przypadku studiów w szkole wyższej.

Do stażu pracy wlicza się:
  • czas trwania nauki przewidziany programem nauczania, ale nie więcej niż 3 lata – w przypadku ukończenia zasadniczej lub innej równorzędnej szkole zawodowej,
  • czas trwania nauki przewidziany programem nauczania, ale nie więcej niż 5 lat – w przypadku ukończenia średniej szkoły zawodowej,
  • 5 lat – w przypadku absolwentów szkół zasadniczych, którzy ukończyli średnią szkołę zawodową,
  • 4 lata – w przypadku ukończenia średniej szkoły ogólnokształcącej,
  • 6 lat – w przypadku ukończenia szkoły policealnej,
  • 8 lat – w przypadku ukończenia szkoły wyższej.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Przeczytaj także

Urlop tacierzyński

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: