eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Umowa w trybie ofertowym

Umowa w trybie ofertowym

2011-03-08 13:55

Przeczytaj także: Zawarcie umowy - negocjacje, przetarg i aukcja


Odpowiedź

Do zawarcia umowy w trybie ofertowym wymagane jest przyjęcie oferty, a więc najczęściej złożenie odpowiedniego oświadczenia przez adresata oferty składającemu. Nie zawsze jednak przyjęcie oferty musi następować poprzez wyraźne oświadczenie złożone oferentowi. Nieraz możliwe jest dorozumiane lub milczące przyjęcie oferty. Do zawarcia umowy w taki sposób może dojść pomiędzy przedsiębiorcami pozostającymi ze sobą w stałych stosunkach gospodarczych. Jeżeli przedsiębiorca otrzyma od swojego stałego partnera gospodarczego ofertę zawarcia umowy w ramach swojej działalności, wówczas brak niezwłocznej odpowiedzi na ofertę będzie poczytany za przyjęcie oferty.

W sytuacji natomiast, gdy z ustalonego w danych stosunkach zwyczaju lub według treści oferty wyraźne przyjęcie oferty nie jest wymagane, w szczególności jeżeli składający ofertę żąda niezwłocznego wykonania umowy, umowa dochodzi do skutku, gdy druga strona w czasie właściwym przystąpi do jej wykonania. W przeciwnym razie oferta przestaje wiązać.

Warto też wiedzieć, że przyjęcie oferty z zastrzeżeniami zmiany lub uzupełnienia jej treści (np. zmieniające termin odbioru towaru) poczytuje się za nową ofertę. Jednakże w obrocie gospodarczym zasada ta została zmodyfikowana. Tutaj bowiem odpowiedź na ofertę z zastrzeżeniami zmian lub uzupełnień niezmieniających istotnie treści oferty poczytuje się za jej przyjęcie. Wówczas przedsiębiorców wiąże umowa o treści określonej w ofercie, lecz z uwzględnieniem zastrzeżeń zawartych w odpowiedzi na nią.

Kiedy można odwołać ofertę?

Odwołanie oferty może nastąpić tylko i wyłącznie w stosunkach między przedsiębiorcami (w obrocie gospodarczym). Jeżeli więc oferta skierowana jest przez przedsiębiorcę do konsumentów, wówczas składający ofertę nie może jej wycofać i musi wyczekać do jej wygaśnięcia, czyli np. nadejścia terminu końcowego związania ofertą. Ponadto, aby takie odwołanie było skuteczne, musi być złożone drugiej stronie (oblatowi) przed wysłaniem przez nią oświadczenia o przyjęciu oferty. Jeżeli jednak w treści oferty zastrzeżono jej nieodwołalność lub określono termin jej przyjęcia, wówczas takiej oferty odwołać nie można.

Należy zaznaczyć, iż odwołanie oferty po zawarciu umowy nie jest już możliwe.

Podstawa prawna:
  • Ustawa z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.).


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: