eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Dodatkowy płatny urlop szkoleniowy

Dodatkowy płatny urlop szkoleniowy

2011-02-24 13:26

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą przysługuje m.in. urlop szkoleniowy w wymiarze 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Za czas urlopu szkoleniowego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Przeczytaj także: Podnoszenie kwalifikacji: kiedy większe uprawnienia?

Pytanie: Czy w świetle art. 1033 Kodeksu pracy pracodawca może przyznać pracownikowi, któremu wcześniej wyraził zgodę na podnoszenie kwalifikacji na I roku studiów uzupełniających, płatny urlop w uznanym przez siebie wymiarze? Ponadto jaka będzie podstawa prawna do obliczenia wynagrodzenia z tytułu przyznanego płatnego urlopu, innego niż urlop szkoleniowy określony w Kodeksie pracy?

Odpowiedź: Kwestie dotyczące dodatkowego płatnego urlopu szkoleniowego oraz wyliczania wynagrodzenia za ten okres powinny być zawarte w umowie szkoleniowej z pracownikiem.

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą przysługuje m.in. urlop szkoleniowy w wymiarze 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Za czas urlopu szkoleniowego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Pracodawca powinien zawrzeć z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę określającą wzajemne prawa i obowiązki stron. Obowiązek zawarcia umowy nie dotyczy tych przypadków, w których pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Przepisy kodeksu pracy gwarantują pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje w formie studiów urlop szkoleniowy tylko w ostatnim roku studiów, pod warunkiem, że studia kończą się pracą dyplomową lub egzaminem dyplomowym. Pracodawca nie może przyznać pracownikowi urlopu w mniejszym wymiarze niż określony w Kodeksie pracy. Nie ma jednak przeszkód, aby pracodawca - jeżeli taka jest jego wola - przyznał pracownikowi dodatkowy płatny urlop szkoleniowy, z którego pracownik mógłby skorzystać w trakcie nauki w szkole wyższej, np. w celu przygotowania się i przystąpienia do egzaminów cząstkowych czy kolokwiów.

Postanowienia w tym zakresie powinny zostać ujęte w pisemnej umowie zawartej między pracodawcą a pracownikiem, określającej zasady ponoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika. W umowie strony powinny ustalić również sposób obliczania wynagrodzenia za czas dodatkowego urlopu przyznanego pracownikowi na mocy decyzji pracodawcy. Najwłaściwszym rozwiązaniem byłoby stosowanie w tym przypadku tych samych zasad, które regulują zasady obliczania wynagrodzenia za czas urlopu szkoleniowego, do którego pracownik nabywa prawo na mocy przepisów Kodeksu pracy. Wynagrodzenie za czas tego urlopu oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z tym, że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym pracownik korzystał z urlopu.

Podstawa prawna:
  • art. 1031 § 2 pkt 1, § 3, art. 1032 § 1 pkt 4, art. 1033, art. 1034 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
  • § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 62, poz. 289).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: