eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarcze › Członek zarządu może zapłacić za weksel

Członek zarządu może zapłacić za weksel

2011-01-24 12:39

Członek zarządu może zapłacić z własnego majątku za weksel, który wystawił w imieniu spółki. Będzie tak np. gdy nie zachowałeś wymogu reprezentacji łącznej czy przekroczyłeś zakres swojego umocowania.

Przeczytaj także: Zatrudnienie członka zarządu bez umowy

Spółka wydzierżawiła od Agencji Nieruchomości Rolnych nieruchomość popegeerowską. Warunkiem dzierżawy było nabycie przez dzierżawcę inwentarza związanego z nieruchomością (maszyny, zwierzęta, produkty rolne, itp.). Cena nabycia tych rzeczy została ustalona na kwotę 887.000 zł i miała być wypłacona w ratach. Zabezpieczeniem jej zapłaty był m.in. weksel in blanco wystawiony przez dzierżawcę i poręczony przez inną spółkę. Jako poręczyciel rzeczywiście została wpisana na wekslu spółka, jednak w jej imieniu weksel podpisała osoba, która już od przeszło roku nie była członkiem zarządu poręczającej spółki.

Za weksel zapłacił były członek zarządu

Dzierżawca nie wywiązywał się rzetelnie z obowiązku spłacania rat za nabyte ruchomości. Agencja podpisała z nim porozumienie przewidujące restrukturyzację zobowiązania. Nic to jednak nie pomogło. Agencja ostatecznie, nie mogąc wyegzekwować zobowiązania na drodze polubownej, wypełniła weksel i wystąpiła o jego zapłatę. Sprawa trafiła do sądu. Agencja, na podstawie art. 8 Prawa wekslowego, skierowała powództwo przeciwko poręczycielowi – osobie fizycznej podpisanej na wekslu, a nie przeciwko spółce, która rzekomo miała weksel poręczyć. Agencja uzyskała korzystne dla siebie orzeczenie, które zostało utrzymane również w II instancji oraz przed Sądem Najwyższym. Pomyślne zakończenie sprawy sądowej dało Agencji możliwość wszczęcia egzekucji przeciwko podpisanej na wekslu osobie fizycznej – byłemu członkowi zarządu.

Nie ryzykuj, podpisując weksel

Aby nie podzielić losu rzekomego pełnomocnika z przykładu opisanego powyżej, zawsze zanim podpiszesz weksel, upewnij się, czy na pewno masz umocowanie do działania w imieniu spółki, która ma być z tego weksla odpowiedzialna. Pamiętaj, że w imieniu spółki może weksel wystawić albo weksel poręczyć osoba będąca przedstawicielem spółki, najczęściej członek jej zarządu, albo dwóch członków zarządu działających wspólnie. Czasami umowa spółki przewiduje konieczność zachowania szczególnych warunków przy reprezentacji spółki np. w sprawach przekraczających określoną wartość zaciąganego zobowiązania. Szczególnie jeżeli działasz w kilku spółkach, sprawdź, czy na pewno możesz występować w imieniu konkretnej, wymienionej na wekslu spółki. Zachowanie wzmożonej ostrożności przy podpisywaniu weksli może uchronić Cię od bardzo poważnych konsekwencji.

Podstawa prawna:
  • Art. 8 Prawa wekslowego.
  • Wyrok Sądu Najwyższego, sygn. akt V CSK 142/10.


Więcej porad niezbędnych w zarządzaniu spółką, omówienia najnowszych orzeczeń, dzięki którym nie popełnisz kosztownych błędów w Twojej firmie, znajdziesz w biuletynie Spółka z o.o. Serwis prawny Zarządu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: