eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Zasady udzielania urlopu szkoleniowego

Zasady udzielania urlopu szkoleniowego

2010-09-07 11:22

Wymiar udzielonego pracownikowi urlopu szkoleniowego zależy od rodzaju zdawanego egzaminu. Nie ma na niego wpływu długości trwania kursu podnoszącego kwalifikacje zawodowe. Urlopu należy udzielić w dni pracy pracownika.

Przeczytaj także: Jak podnosić kwalifikacje zawodowe pracowników?

Pytanie: Czy pracownikowi skierowanemu przez pracodawcę na kurs podnoszący kwalifikacje zawodowe, kończący się egzaminem, należy udzielić 6 dni urlopu szkoleniowego, bez względu na czas trwania tego kursu? Jeżeli tak, to na które dni udzielamy urlopu ? Czy na dni, w których brał udział w kursie, czy na dni pracy? Co w przypadku, gdy kurs trwa 2 dni?

Odpowiedź: Wymiar udzielonego pracownikowi urlopu szkoleniowego zależy od rodzaju zdawanego egzaminu. Nie ma na niego wpływu długości trwania kursu podnoszącego kwalifikacje zawodowe. Urlopu należy udzielić w dni pracy pracownika.

1. Długość kursu nie ma znaczenia

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują:
  • urlop szkoleniowy,
  • zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.
Urlop szkoleniowy udzielany jest w celu umożliwienia pracownikowi przygotowania się do egzaminu, np. potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. A zatem samo uczestniczenie w kursie podnoszącym kwalifikacje zawodowe nie daje pracownikowi prawa do urlopu szkoleniowego. Konieczne jest przystąpienie do odpowiedniego egzaminu po zakończeniu kursu.

Na prawo do urlopu szkoleniowego nie ma również wpływu czas trwania kursu podnoszącego kwalifikacje zawodowe pracownika. A zatem pracownik, który uczestniczył w 2-dniowym kursie podnoszącym jego kwalifikacje zawodowe zakończonym egzaminem potwierdzającym te kwalifikacje, również nabywa prawo do urlopu szkoleniowego.

2. Cel dni wolnych - przygotowanie do egzaminu

Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Nie obejmuje on dni, w których trwa kurs czy szkolenie podnoszące kwalifikacje zawodowe pracownika. Na czas samego kursu lub szkolenia pracownika ma prawo do odpłatnego zwolnienia z całości lub części dnia.

Urlop szkoleniowy, bez względu na czas trwania kursu czy szkolenia przysługuje w wymiarze:
  • 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
  • 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
  • 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
  • 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Podstawa prawna:
  • art. 1031 i art. 1032 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: