eGospodarka.pl

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › 2 dni opieki nad dzieckiem dla ojca

2 dni opieki nad dzieckiem dla ojca

2010-05-29 00:32

Pracownikowi wychowującemu co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Przeczytaj także: 2 dni na opiekę nad adoptowanym dzieckiem

Przyjrzyjmy się nstępującej sytuacji: Nasz pracownik nie jest żonaty. Jest za to ojcem dziecka. Niemniej jednak nie mieszka z matką dziecka i z dzieckiem, czy w takim przypadku należą się 2 dni opieki nad dzieckiem?

Fakt, iż pracownik nie mieszka z matką dziecka nie przesądza o tym, że nie należą mu się dni na opiekę nad dzieckiem.

Pracownikowi wychowującemu co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Przepisy Kodeksu pracy nie definiują pojęcia pracownika wychowującego dziecko. Zasadniczo przyjmuje się, że z powyższego zwolnienia może skorzystać zarówno rodzic, jak i opiekun dziecka pozostający w stosunku pracy, któremu przysługuje władza rodzicielska nad dzieckiem i który faktycznie uczestniczy w procesie jego wychowania. Z uprawnienia tego nie będzie mógł zatem skorzystać ojciec dziecka, któremu nie przysługuje władza rodzicielska nad dzieckiem i który nie sprawuje faktycznie opieki nad tym dzieckiem.

Okoliczność, iż ojciec dziecka nie mieszka razem z dzieckiem nie przesądza o tym, że nie uczestniczy on w jego wychowaniu. Jeżeli więc pracownik nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, to nie ma podstaw do odmowy udzielenia mu zwolnienia.

Należy pamiętać, że w sytuacji, gdy oboje rodzice/opiekunowie dziecka pozostają w zatrudnieniu, ze zwolnienia w wymiarze 2 dni może skorzystać tylko jedno z nich bądź też mogą oni podzielić się zwolnieniem w taki sposób, że każde z nich skorzysta z 1 dnia wolnego.

Podstawa prawna:
  • art. 188, art. 1891 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: