eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckie › Jak powinna być oznakowana żywność?

Jak powinna być oznakowana żywność?

2010-03-16 13:22

Przeczytaj także: Czy żywność ekologiczna różni się od zwykłej?


W obrocie nie mogą znajdować się produkty zarówno po terminie przydatności do spożycia, jak i po upływie daty minimalnej trwałości.

UWAGA: zdarza się, że żywność, której termin przydatności do spożycia upływa w danym dniu lub dnia następnego, sprzedawana jest pod hasłem „PROMOCJA”. „Promocje” i inne „okazje” powinny być dla konsumenta sygnałem do dokładnego sprawdzenia terminu przydatności do spożycia.

Sposób przygotowania lub stosowania

Informację o sposobie przygotowania lub stosowania podaje się tylko w tych przypadkach, w których brak tej informacji mógłby spowodować niewłaściwe postępowanie ze środkiem spożywczym. Zawsze należy przestrzegać wszystkich wskazówek dotyczących przechowywania i przygotowywania żywności, zawartych na etykiecie, np. „gotować w stanie zamrożonym” lub „po rozmrożeniu użyć w ciągu 24 godzin”.

Dane identyfikujące

Na etykiecie obowiązkowo muszą znajdować się dane identyfikujące:
  • producenta środka spożywczego, w tym firma lub nazwa ze wskazaniem formy prawnej, a w przypadku osoby fizycznej imię i nazwisko oraz nazwa, pod którą osoba ta wykonuje działalność oraz jej adres,
  • kraj, w którym wyprodukowano środek spożywczy lub w którym dokonano przetworzenia zmieniającego właściwości środka spożywczego – w przypadku, gdy brak tej informacji mógłby wprowadzić konsumenta w błąd.
Wymóg ten stosuje się po to, aby wyeliminować nadużycia związane z deklarowaniem, że dany produkt pochodzi z określonego obszaru geograficznego/regionu, charakterystycznego dla danego typu produktu, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest.

Zawartość netto lub liczba sztuk środka spożywczego w opakowaniu

Zawartość opakowania produktu spożywczego można wyrazić w:
  • litrach (l), centylitrach (cl) lub mililitrach (ml) w przypadku produktów płynnych,
  • kilogramach (kg), gramach (g) lub miligramach (mg) w przypadku produktów stałych.
Produkty, które nie są charakteryzowane zawartością netto to takie, które są klasyfikowane wagowo (np. jaja występujące w kategoriach XL, L, M lub S), produkty, które się sprzedaje w częściach lub produkty, które prezentuje się bezpośrednio konsumentowi.

Warunki przechowywania

Informacja o warunkach przechowywania musi być podana przez producenta, jeżeli środek spożywczy jest oznaczony terminem przydatności do spożycia oraz w przypadku, gdy jakość środka spożywczego w istotny sposób zależy od warunków jego przechowywania.

Należy bezwzględnie pamiętać, że termin przydatności do spożycia lub data minimalnej trwałości są w mocy jedynie pod warunkiem, że żywność jest przechowywana zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu. Najczęściej spotykane dotyczą przechowywania w chłodnym i suchym miejscu, przechowywania w określonej temperaturze lub przechowywania w lodówce po otwarciu opakowania. Jeżeli te instrukcje nie będą przestrzegane, żywność może się zepsuć szybciej i narazić konsumenta na zatrucie pokarmowe.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 ... 10 ... 11

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: