eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Ekwiwalent za urlop pracownika niepełnosprawnego

Ekwiwalent za urlop pracownika niepełnosprawnego

2009-12-11 02:22

Pracownik niepełnosprawny o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie może pracować dłużej niż 7 godzin na dobę i 35 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Zatem ustalając ekwiwalent za 1 godzinę urlopu takiego pracownika, wysokość ekwiwalentu za 1 dzień należy dzielić przez 7 godzin - czyli liczbę godzin odpowiadającą dobowej normie czasu pracy takiego pracownika.

Przeczytaj także: Urlop pracownika niepełnosprawnego

Pytanie: W świetle zmienionego 3 listopada 2009 r. rozporządzenia dot. zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz wypłacania ekwiwalentu za urlop, jaki należałoby przyjąć współczynnik wypłaty ekwiwalentu dla osoby niepełnosprawnej o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, która zatrudniona jest na pełnym etacie, ale ma prawo do dobowej normy czasu pracy w wymiarze 7 godzin?

Odpowiedź: Współczynnik urlopowy dla pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi w 2009 r. 21,08. Natomiast obliczając wysokość ekwiwalentu pieniężnego za 1 godzinę pracy takiego pracownika ekwiwalent za 1 dzień należy podzielić przez 7 godzin - czyli dobowy wymiar czas pracy takiego pracownika.


1. Ekwiwalent za urlop pracownika niepełnosprawnego - uwzględnij 7-godzinną normę dobową

Od 3 listopada 2009 r. zmianie uległy zasady obliczania ekwiwalentu za 1 godzinę urlopu tych pracowników, których obowiązują niższe niż 8-godzinna dobowe normy czasu pracy. Pracodawca ustalając ekwiwalent według nowych zasad dzieli przeciętne wynagrodzenie przysługujące pracownikowi za 1 dzień pracy przez taką liczbę godzin, jaka odpowiada dobowej normie danego pracownika.

Pracownik niepełnosprawny o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie może pracować dłużej niż 7 godzin na dobę i 35 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Zatem ustalając ekwiwalent za 1 godzinę urlopu takiego pracownika wysokość ekwiwalentu za 1 dzień należy dzielić przez 7 godzin - czyli liczbę godzin odpowiadającą dobowej normie czasu pracy takiego pracownika.

Ważne!
Czasem pracownik niepełnosprawny może pracować 8 godzin!

W określonych przypadkach, tj. jeśli pracownik niepełnosprawny przedstawi pracodawcy zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy przez 8 godzin na dobę - może on świadczyć pracę w normach czasu pracy obowiązujących wszystkich pracowników. Trzeba jednak pamiętać, że z inicjatywą pracy w 8-godzinnej dobowej normie czasu pracy musi wyjść sam pracownik. W takim przypadku - obliczając ekwiwalent za urlop wypoczynkowy ekwiwalent za 1 dzień należy dzielić przez 8 godzin.

2. Współczynnik urlopowy - proporcjonalny do wymiaru zatrudnienia

Również w zakresie współczynnika urlopowego nowe rozporządzenie wprowadziło zmiany. Od 3 listopada 2009 r. współczynnik urlopowy w stosunku do pracownika zatrudnionego na część etatu będzie „skorygowany” proporcjonalnie do wymiaru jego zatrudnienia.

Należy jednak podkreślić, że pracownik o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, który świadczy pracę przez 7 godzin dziennie, jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy - korzysta natomiast z obniżonej normy czasu pracy. Zatem współczynnik urlopowy dla takiego pracownika wynosi tyle samo, co dla pracownika pełnozatrudnionego, czyli w 2009 r. 21,08.

Podstawa prawna:
  • art. 15 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92),
  • § 18 pkt 2, § 19 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. z 1997 r. nr 2, poz. 14).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: