eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Kara za naruszenie obowiązków pracowniczych

Kara za naruszenie obowiązków pracowniczych

2009-05-28 09:15

Odsunięcie pracownika służby zdrowia od pełnienia dyżurów, ze względu na rażące naruszenie obowiązków pracowniczych, nie stanowi dyskryminacji lub nierównego traktowania. Wyrok SN z 5 maja 2005 r., III PK 14/05.

Przeczytaj także: Zakres obowiązków pracownika nie tylko na piśmie

Stan faktyczny:
Dariusz G., lekarz pogotowia ratunkowego, podczas pełnienia dyżuru otrzymał wezwanie do pacjentki, która zasłabła. Skontaktował się w tej sprawie z lekarzem pierwszego kontaktu pacjentki, który stwierdził, że do chorej powinna pojechać karetka, gdyż leczy się ona na schorzenia neurologiczne. Pomimo tego Dariusz G. uznał, że pomoc pogotowia ratunkowego nie jest potrzebna. Wówczas lekarz rodzinny udał się do chorej osobiście, stwierdził krótkotrwałą utratę przytomności i skierował pacjentkę do szpitala. Tymczasem, w związku ze skargą rodziny pacjentki na działalność pogotowia, pracodawca ukarał Dariusza G. upomnieniem oraz pomijał go przy ustalaniu grafiku dyżurów przez okres pół roku. Pracownik uznał to za dyskryminację i nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Zażądał przed sądem pracy uchylenia upomnienia oraz wypłaty wynagrodzenia za czas gotowości do pełnienia dyżurów.

Uzasadnienie SN:
Sąd Najwyższy nie zgodził się z pracownikiem. Podkreślił, iż nie każda sytuacja, w której konkretny pracownik jest traktowany mniej korzystnie od innych oznacza dyskryminację (art. 113 kp) lub nierówne traktowanie (art. 112 kp). Pracodawca odsunął Dariusza G. od pełnienia dyżurów z powodu poważnego naruszenia obowiązków służbowych. Takiego kryterium zróżnicowania sytuacji pracowników w zatrudnieniu nie można zaś uznać za prawnie zabronione. Zdaniem SN przepisy zakazujące dyskryminacji czy nierównego traktowania pracowników należy interpretować z uwzględnieniem zasady sprawiedliwości w stosunkach pracy. W żadnej mierze nie mogą być podstawą ochrony prawnej przez pracownika, który rażąco narusza obowiązki.

Zastosuj w praktyce:

Wprawdzie omawiany wyrok SN dotyczy sfery budżetowej, jednak można go odnieść także do pracodawców prywatnych. A mianowicie, gdy pracownik lekceważąco podchodzi do wykonywania obowiązków służbowych, pracodawca ma prawo potraktować go z tego powodu mniej korzystnie w stosunku do pozostałych pracowników z tej samej grupy zawodowej. Może, np. pozbawić pracownika przywileju, który został przyznany innym. Takie zachowanie pracodawcy nie będzie uznane za dyskryminację. Nie naruszy też zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Zasada ta oznacza bowiem konieczność przyznania pracownikom równych praw z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków. Gdy więc pracownik poważnie narusza swe obowiązki, nie może oczekiwać, że otrzyma od pracodawcy takie prawa, jakie przysługują bardziej sumiennym od niego pracownikom.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.

oprac. : KadryOnline KadryOnline

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: