eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Praca kierowcy a należności za podróże służbowe

Praca kierowcy a należności za podróże służbowe

2009-05-31 13:28

Przeczytaj także: Oddelegowanie a podróż służbowa: poznaj różnice


Zdaniem SN: Niewłaściwe określenie miejsca pracy może oznaczać jego nieważność

Mówiąc o obszarowo określonym miejscu świadczenia pracy trzeba jednak poczynić pewne zastrzeżenie. Mianowicie miejsce świadczenia pracy pracownika mobilnego, oznaczające pewien obszar jego aktywności zawodowej, musi odzwierciedlać rzeczywisty stan rzeczy. Ma zatem być to obszar, w którym pracownicy mobilni będą na stałe zobowiązani do przemieszczania się, będą wykonywać przewozy na tym właśnie obszarze. Niezsynchronizowane z rodzajem pracy oznaczenie miejsca pracy może prowadzić do oceny, iż postanowienie dotyczące miejsca pracy jest nieważne (Uchwała Sądu Najwyższego z 19 listopada 2008 r., II PZP 11/08, Biul. SN 2008/11).

3. Kierowca na stałej trasie nie jest w podróży służbowej

Pracownik - kierowca, niezależnie od tego, na jakim (określonym w umowie) obszarze się porusza, nie znajduje się w podróży służbowej, lecz wykonuje „normalną pracę, gdyż specyfiką pracy kierowcy jest właśnie stałe przemieszczanie się. W związku z tym kierowca nie ma prawa do diet i zwrotu innych kosztów, jakie otrzymałby w sytuacji wykonywania podróży służbowej. Stanowisko to potwierdził Sąd Najwyższy w ostatniej uchwale podjętej w składzie 7 sędziów.

Zdaniem SN: Praca kierowcy na obszarze wskazanym w umowie o pracę nie jest podróżą służbową.

Kierowca transportu międzynarodowego, odbywający podróże w ramach wykonywania umówionej pracy, na określonym w umowie obszarze jako miejsce świadczenia pracy, nie jest w podróży służbowej w rozumieniu art. 775 § 1 Kodeksu pracy. (Uchwała Sądu Najwyższego z 19 listopada 2008 r., II PZP 11/08, Biul. SN 2008/11). Stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w uchwale należy stosować również do kierowców w transporcie krajowym oraz do innych pracowników wykonujących tzw. zawód "mobilny" czyli stale się przemieszczających.

Zdaniem SN: Podróż służbowa to zjawisko incydentalne i krótkotrwałe

Podróż służbowa jest więc zjawiskiem krótkotrwałym, incydentalnym i tymczasowym, wobec czego uznanie, że w podróży służbowej można przebywać nieustannie z uwagi na charakter pracy, który wymusza stałe przemieszczanie się, musi być postrzegane jako sprzeczne z istotą tego nadzwyczajnego zdarzenia w stosunkach pracy i celem (…). Podróżą służbową jest wykonywanie zadania poza miejscem pracy, rozumianym jako miejscowość będąca siedzibą pracodawcy, jeżeli tam pracownik ma swoje stanowisko pracy albo inne miejsce, w którym pracownik jest obowiązany wykonywać swoje obowiązki pracownicze w pozostałych przypadkach.(Postanowienie Sądu Najwyższego z 13 maja 2008 r., II PZP 8/08, LEX nr 485856)

Dopiero incydentalne polecenie pracodawcy nakazujące wykonanie innej niż dotychczas
pracy bądź obejmujące inny niż dotychczas obszar pracy będzie uznane za wykonywanie przez kierowcę podróży służbowej.

Podstawa prawna:
  • art. 29 § 1 pkt 1, pkt 2, § 4, art. 775 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: