eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjne › Służba cywilna - nowe przepisy

Służba cywilna - nowe przepisy

2009-05-07 11:25

Przeczytaj także: Nowe zasady wynagradzania w służbie cywilnej


Nabór kandydatów do korpusu służby cywilnej

Nabór kandydatów do korpusu Służby Cywilnej organizuje dyrektor generalny urzędu. Zarówno informacja o wakatach, naborze i jego wyniku są jawne i podlegają publikacji w miejscu powszechnie dostępnym, w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Rady Ministrów.

Ogłoszenie o naborze musi zawierać:

  • nazwę i adres urzędu,
  • określenie stanowiska pracy,
  • wymagania związane ze stanowiskiem pracy zgodnie z opisem danego stanowiska, ze wskazaniem, które z nich są niezbędne, a które dodatkowe,
  • zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy,
  • wskazanie wymaganych dokumentów, a także termin i miejsce składania dokumentów przy czym termin ten nie może być krótszy niż 10 dni od dnia publikacji ogłoszenia o naborze. Nowością jest wprowadzenie krótszego, 5 dniowego terminu dla ogłoszenia naboru w celu zastępstwa nieobecnego członka korpusu służby cywilnej.

Natomiast ogłoszenie o wyniku naboru musi zawierać:
  1. Nazwę i adres urzędu.
  2. Określenie stanowiska pracy.
  3. Imię i nazwisko wybranego kandydata oraz jego miejsce zamieszkania.

W porównaniu do poprzedniej regulacji upowszechnieniu podlegają dane (tj. imię, nazwisko i adres) osoby wybranej na dane stanowisko. Poprzednio ogłoszeniu podlegała również lista kandydatów na wakujące stanowisko.

Podstawa zatrudnienia członków korpusu służby cywilnej

Obecnie pracownicy służby cywilnej są zatrudniani na podstawie umów o pracę na czas określony i nieokreślony. Dla osób po raz pierwszy podejmujących pracę w służbie cywilnej przewidziano umowy terminowe na okres 12 miesięcy z możliwością wcześniejszego dwutygodniowego wypowiedzenia, przy czym czas trwania umowy terminowej może zostać przedłużony o okres usprawiedliwionej nieobecności w przypadku, gdy trwała ona dłużej niż 3 miesiące. Natomiast umowa bezterminowa możne zostać zawarta z pracownikiem, który był już zatrudniony w służbie cywilnej na podstawie umowy na czas nieokreślony lub na podstawie mianowania na zasadach określonych w ustawie z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych, lub z pracownikiem, który uzyskał pozytywną pierwszą ocenę w służbie cywilnej.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: