eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Uprawnienia urlopowe: staż a okres niewykonywania pracy

Uprawnienia urlopowe: staż a okres niewykonywania pracy

2009-05-03 00:45

Przeczytaj także: 10-letni staż pracy a urlop uzupełniający


Art. 121 ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych

Zaliczeniu do okresu zatrudnienia i to w zakresie wszystkich uprawnień związanych z tym zatrudnieniem podlega też okres pełnienia zawodowej służby wojskowej. Były żołnierz zawodowy, który podjął pracę w roku kalendarzowym, w którym nastąpiło jego zwolnienie z zawodowej służby wojskowej, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w następnym roku kalendarzowym.

Art. 86 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Stosownie do tej regulacji, na wydłużenie stażu pracy wpływa okres zatrudnienia obywateli polskich i obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do UE, a także państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, którzy mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską, poza granicami RP u pracodawców zagranicznych.

Art. 89 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Staż pracy, warunkujący uprawnienia urlopowe pracownika, obejmuje również okres zatrudnienia na terenie byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz byłej Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej na podstawie umów i porozumień międzynarodowych, przypadający przed 1 grudnia 1991 r.

Podobnie zaliczeniu podlega okres urlopu bezpłatnego udzielonego pracownikowi na okres skierowania do pracy za granicą na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1974 r. w sprawie niektórych praw i obowiązków pracowników skierowanych do pracy za granicą w celu realizacji budownictwa eksportowego i usług związanych z eksportem (Dz. U. z 1990 r. Nr 44, poz. 259, z 1991 r. Nr 78, poz. 346 oraz z 1993 r. Nr 99, poz. 452), a także przypadający bezpośrednio po zakończeniu tego urlopu okres niezdolności do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. Co ważne okresy te wlicza się do okresu zatrudnienia, pod warunkiem podjęcia zatrudnienia u macierzystego pracodawcy w terminie 14 dni od zakończenia pracy za granicą.

Ponadto, w zakresie uprawnień pracowniczych jako okres zatrudnienia w Rzeczypospolitej Polskiej traktuje się też okres zatrudnienia za granicą pracownika, który nie pozostawał w stosunku pracy przed skierowaniem do pracy za granicą na podstawie rozporządzenia, o którym mowa powyżej. Dotyczy to także pracownika, któremu udzielono urlopu bezpłatnego na okres skierowania do pracy za granicą, a który nie podjął pracy u macierzystego pracodawcy po zakończeniu pracy za granicą lub podjął pracę u macierzystego pracodawcy, lecz po upływie 14- dniowego terminu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: