eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › Nietrzeźwy pracownik a wypowiedzenie umowy o pracę

Nietrzeźwy pracownik a wypowiedzenie umowy o pracę

2008-08-28 13:28

Jak zwolnić pracownika, który nadużywa alkoholu i jest bardzo często nieobecny w pracy? Nieobecność usprawiedliwia zwolnieniem lekarskim z kodem "A".

Przeczytaj także: Nieusprawiedliwiona nieobecność a zwolnienie pracownika

Pracodawca zawsze może wypowiedzieć umowę pracownikowi nadużywającemu alkoholu, zwłaszcza gdy pracownik z tego powodu często jest na zwolnieniu lekarskim. Ale jeśli chciałby zwolnić takiego pracownika dyscyplinarnie, musi go przyłapać na piciu alkoholu lub nietrzeźwości w pracy.

To zależy od tego, czy pracownik stawia się do pracy nietrzeźwy, czy tylko z powodu nietrzeźwości często korzysta ze zwolnień lekarskich. Jeżeli pracownik stawia się do pracy nietrzeźwy, to pozostaje tylko to udowodnić, np. zeznaniami jego współpracowników, przełożonych lub badaniem stanu trzeźwości dokonanym u pracodawcy za zgodą pracownika lub w zakładzie opieki zdrowotnej (takie badanie może być przeprowadzone tylko na wniosek pracownika).

Jeśli pracodawca choć raz złapie pracownika na stawieniu się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywaniu alkoholu w czasie pracy, to ma prawo zwolnić go z pracy dyscyplinarnie - w trybie art. 52 kp, czyli bez wypowiedzenia z winy pracownika. Żadne przyczyny nie usprawiedliwiają stawienia się pracownika do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywania alkoholu w czasie pracy (wyrok SN z 5 listopada 1999 r., I PKN 344/99).

Dyscyplinarne zwolnienie pracownika z pracy jest dopuszczalne nawet w trakcie jego zwolnienia lekarskiego, ponieważ art. 41 kp chroni pracowników tylko przed wypowiedzeniem im umowy o pracę, a nie przed jej rozwiązaniem bez wypowiedzenia z ich winy.

Jeżeli natomiast pracownik zawsze pilnuje, aby nie stawić się do pracy w stanie nietrzeźwości i korzysta na tę okoliczność ze zwolnienia lekarskiego, to pracodawca może rozważyć wypowiedzenie mu umowy o pracę. Wypowiedzenie jest bowiem zwykłym sposobem rozwiązania umowy o pracę i pracodawca może zasadnie wypowiedzieć umowę o pracę w ramach realizacji zasady doboru pracowników w sposób zapewniający najlepsze wykonywanie realizowanych zadań, jeżeli może przewidywać, że zatrudnienie nowych pracowników pozwoli na osiąganie lepszych rezultatów pracy (wyrok SN z 2 października 1996 r., I PRN 69/96, OSNP 1997/10/163).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: