eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracy › GIP: zaległy urlop na żądanie ważny do 31 XII 2008

GIP: zaległy urlop na żądanie ważny do 31 XII 2008

2008-04-24 12:43

Przeczytaj także: Zaległy urlop: jak zmusić pracownika do jego wykorzystania?


3. Opcja wygodna dla pracodawców

Z pewnością jednak, rozwiązanie, które proponuje GIP - choć kontrowersyjne - jest wygodne dla pracodawców. Jeśli bowiem pracownik nie wykorzystał do 31 marca 2008 r. zaległego urlopu z 2007 r., w razie kontroli PIP pracodawca będzie mógł się bronić wskazując, że są to niewykorzystane dni urlopu na żądanie.

4. Zdania ekspertów podzielone

Eksperci nie są zgodni co do rozwiązania zaproponowanego przez GIP. Jedni twierdzą, że ze zaproponowane rozwiązanie jest słuszne. Inni poddając je w wątpliwość wskazują na kłopoty np. z liczeniem okresu przedawnienia takiego urlopu.

Eksperta: Wykładnia językowa nie wystarczy

Uprawnienie do żądania udzielania urlopu we wskazanym przez pracownika terminie nie przechodzi na następny rok kalendarzowy i w związku z tym uprawnienie to nie jest traktowane jako „świadczenie zaległe”. Urlop na żądanie związany jest ściśle z rokiem kalendarzowym i jeżeli pracownik z tego uprawnienia w ogóle nie skorzysta lub skorzysta np. z jednego czy dwóch dni, to ilość nie wykorzystanych dni urlopu na żądanie nie powiększa puli urlopu na żądanie w następnym roku kalendarzowym, w związku z czym nie może stać się „zaległym urlopem na żądanie”, który jako urlop wypoczynkowy można wykorzystać na innych zasadach niż „zwykły zaległy urlop wypoczynkowy”. W tym przypadku należy zastosować wykładnię celowościową, a nie wykładnię językową. Wydaje się bowiem, że intencje ustawodawcy były inne.
Bartosz Miszewski, prawnik, specjalista prawa pracy, były inspektor PIP

Eksperta: GIP ma rację

Interpretacja, którą przyjmuje Główny Inspektorat Pracy jest trafna. Urlop wypoczynkowy powinien bowiem być wykorzystany do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Z brzmienia przepisu wynika jednak, że zasada ta nie dotyczy urlopu na żądanie, o czym świadczy wyraźne odesłanie zawarte w art. 168 kp. Urlop ten może być zatem wykorzystany do końca kroku kalendarzowego. W związku z tym, okres przedawnienia niewykorzystanego w danym roku urlopu na żądanie zaczyna biec od końca następnego roku kalendarzowego. Oznacza to, że okres przedawnienia urlopu zaległego „zwykłego” za 2007 rok, który nie został wykorzystany do 31 marca 2008, biegnie od 31 marca, natomiast okres przedawnienia za niewykorzystany urlop na żądanie (który „przeszedł” na następny rok) biegnie od 31 grudnia 2008 r.
Iwona Jaroszewska - Ignatowska, radca prawny prowadzący Kancelarię Prawa Pracy w Warszawie


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: